Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

7 нереални фотографии од единствената „пустина“ во светот полни со тиркизни лагуни

Овие базени од дождовница се дом на некои видови риби што локалните рибари ги ловат во „сезоната“, додека други бараат освежување од високите температури.

Националниот парк „Lencois Maranhenses“ е неверојатно природно чудо. Зафаќа приближно 1.500 квадратни километри во сојузната држава Маранхао во североисточен Бразил.

Иако не е класична „пустина“, националниот парк изобилува со прекрасни бели песочни дини кои го одземаат здивот со нивната убавина и кои се полни со безброј помали тиркизни лагуни за време на сезоната на дождови – особено од јули до септември секоја година.

Во тоа време, паѓаат многу обилни дождови, кои се собираат во долината помеѓу дините, создавајќи спектакуларни сцени кои привлекуваат голем број авантуристи. Овие базени од дождовница се дом на некои видови риби што локалните рибари ги ловат во „сезоната“, додека други бараат освежување од високите температури.

Lencois Maranhenses беше прогласен за национален парк во 1981 година и оттогаш е главна туристичка атракција. Зошто го посетуваат 60.000 туристи секоја година, погледнете ја нашата галерија со фотографии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement