Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

7 важни работи за Морето на смртта, во кои никој не може да потоне

Мртво море, Mорето на смртта и Лотово море се имињата на соленото езеро меѓу Јордан и Израел, кое може да се пофали со соленост од дури 33 проценти.

1. Мртвото море е најголемата депресија во светот. Ова солено езеро се наоѓа на четиристотини метри под површината на светското море на Блискиот исток помеѓу Јордан и Израел. Длабоко е околу четиристотини метри.

2. Нивото на водата во Мртвото Море не се зголемува бидејќи е опкружено со пустинска клима со температури од 40 степени Целзиусови во летните месеци што доведува до големо испарување. Од друга страна, врнежите се многу ретки во областа.

3. Соленоста во Мртвото Море е околу 33 проценти. За споредба, Средоземното море има содржина на сол од само 3 проценти. И покрај ова, Мртвото Море не е најсолено езеро во светот. Посолено е од езерото Асал во Источна Африка (35 проценти сол) и Дон Хуан Понд во Антарктикот (соленост 40 проценти).

4. Поради високиот процент на сол, условите за живот се многу сурови во Мртвото Море. Само ретки микроорганизми како што се анаеробни бактерии можат да преживеат во оваа вода.

5. Солта и минералите во вода се исклучително корисни за здравјето на поединецот, затоа не е изненадувачки што од времето на Ирод I Велики, луѓето кои страдаат од псоријаза и други кожни болести и коскени заболувања, како што се остеопороза и артритис, дошле токму тука за да бидат третирани.

6. Поради големиот процент на сол, водата е многу густа и го оневозможува пливањето, а никој не може ниту да потоне. Но, тоа не значи дека местото не е опасно.

Службата за спасување редовно ги предупредува туристите да не пијат вода од езерото бидејќи поголеми количини можат да го нарушат балансот на електролитите во телото и да доведат до откажување на повеќе органи. Во Мртвото Море, нуркањето и скокањето во вода е забрането за да се избегне контакт со сол со очите.

7. Лековитата кал од Мртвото Море сè уште ја користеле античките Египќани за да балсамираат мумии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement