Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

6 најубави мостови на светот: Спектакуларни и фасцинантни, самиот поглед на нив го одзема здивот!

Мостовите ги поврзуваат градовите, земјите и светот воопшто. Со векови тие биле симбол на спојување и обединување, но исто така се, на некој начин, обележје и статусен симбол на градот.

Ви донесуваме список на мостови кои едноставно фасцинираат со својот изглед.

Биксби мост, Калифорнија

Завршен во 1932 година, мостот Биксби е еден од највисоките бетонски мостови во светот. Се поврзува на длабочина од 80 метри, а од него има совршен поглед на Тихиот океан. Изгледа неверојатно и фасцинантно, проверете!

Вијадукт де Милау, Франција

Тој е висок 343 метри, и го држи рекордот како највисок мост на планетата, а е повисок дури и за 19 метри од Ајфеловата кула. Многумина кои го преминаа овој мост го споредија со прошетка над облаците, а минималистичкиот дизајн совршено се вклопува во зелената долина што ја поврзува.

Мост на ѓаволот, Германија

Изграден е така што со својот одраз во водата формира полн круг. Името му го должи своето суеверие на минатото, бидејќи се веруваше дека мостовите што се однесуваат како да и пркосат на гравитацијата биле изградени само од демон.

Според народните приказни, ваквите мостови можеле да бидат создадени како последица на сојуз на луѓе и натприродни суштества, кои за возврат ќе ја бараат душата или детето на лицето кое барало нејзина изградба.

Изграден е од камен донесен од далечни каменоломи во германските планини, а една од интересните работи е што не биле користени локални материјали. Тешко е да се најде нешто поромантично од прошетка по овој германски мост.

Бруклински мост, САД

Познатиот американски мост дава фантастичен поглед на Големото јаболко и кој и да дојде во Њујорк сака да прошета низ овој мост што ги поврзува Бруклин и Менхетен.

Чарлс мост, Република Чешка

Овој мост се наоѓа во главниот град на Чешка и е втор најстар мост во Чешка.

Мостот на богата историја, со кој се поврзани некои легенди, го прави овој „старец“ од 700 години и сè уште е едно од најпопуларните места во најголемиот и главен град на Чешка.

Мост Риалто, Италија

Овој мост ја краси Венеција, една од најромантичните дестинации во светот.

Најстариот е мостот во Венеција, изграден пред крајот на XVI век кога го замени дрвениот мост што се урна двапати. Неодамна е комплетно реновиран.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement