Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

5 работи што треба да ги знаете пред да се упатите кон спектакуларната Португалија

Бесконечни песочни плажи, замоци, палати, одлична клима, деликатеси од морска храна, прекрасни градови – сето тоа се работите што ја прават Португалија исклучително популарна и посакувана дестинација. Но, пред да одите, не е лошо да научите некои работи за местата и градовите кои најверојатно ќе ги посетите преку …

Во Лисабон заборавете на детските колички

Ако сте решиле да патувате во главниот град со мало дете, ова можеби не е најдобрата идеја. Да, градот е забавен, безбеден и одличен за истражување, но тој е многу, многу ридски, така што не само оние со колички ќе имаат проблеми, туку и секој што е во полоша форма. Имајте на ум дека едно од најпознатите населби се вика „Баиро Алто“, што буквално може да го преведеме како висока четвртина, и е полно со скали. Меѓутоа, ако одлучите да одите, за среќа, има и бебешки носилки за помали деца. Исто така, одлична вест е цената на Uber, која тешко дека ќе ја платите повеќе од 400 денари каде и да одите во градот…

Не пропуштајте го Поморскиот музеј во Белем

Белем со текот на времето стана област во Лисабон и вреди да се посети и само да се ужива во погледот на морето. Сепак, тука се наоѓа и поморскиот музеј (Museu de Marinha). Овде ќе научите сè што е важно за авантурите на Васко Да Гама и за другите португалски истражувачи, па дури содржи и артефакти од патувањата на Да Гама. Секој историски уживател во историјата ќе ужива во бројните поморски карти и глобуси лоцирани низ музејот. Цената за возрасни е околу 300 денари, а за деца половина помалку.

Во лисабонските трамваи знае да „крцка“ со луѓе

Не знаеме како ќе биде по пандемијата, но една од заштитните слики на градот, легендарните жолти трамваи, можат да бидат преполни, што, со оглед на ридската природа на градот, не треба да изненадува. Празни трамваи се реткост и вистинско чудо, па ако се одлучите за трамвај, подгответе се да се стуткате.

Посетете ја Синтра на сончев ден

Кога ќе се вратите од Португалија, бидете сигурни дека оние што некогаш биле пред вас ќе ве прашаат дали сте ја посетиле Синтра. Овој чудесен град полн со уште повеќе чудесни палати од кои може да се види и океанот е место што не може да се пропушти. Тврдината Маори, палатата Пена, палатата Квинта де Регалеира го одзема здивот, а посетата може малку да се разруши само од временските услови. Поради близината на океанот, тој е променлив, но пред да заминете, проверете ја прогнозата и проверете дали е сончево, бидејќи во магловит поглед, нема да уживате премногу.

Студено море на југ

Ако одлучите да го посетите регионот Алгарве, место каде што одат многу сурфери и каде ве чекаат многу песочни плажи, немојте да бидете изненадени од непријатната температура на морето. Имено, во текот на летото, температурата тешко ќе надмине 17, 18 степени, а тоа не е баш пријатно за пливање. Ова не треба да изненадува, со оглед на тоа што Алгарве се впива кон океанот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement