Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

5 бајковити европски места идеални за бегство од реалноста

Овој град во Апулија се состои од повеќе од 1500 „труло“ градби – тркалезни бели куќи со камени покриви. Точното потекло на овие градби сè уште е нејасно, но најстарото труло во Алберобело датира од 14 век…

Кога зборуваме за места кои изгледаат како да излегле од бајките на Браќата Грим, не можете да ги најдете на друго место, освен во старата добра Европа. Од бели покриви, бескрајни зелени површини и зачувани историски градови, секој тука ќе најде нешто по своја желба.

Сетенил де лас Бодегас

Околу 150 километри североисточно од Кадиз лежи овој град од 12 век, кој е целосно врежан во карпата. До неодамна, економските тешкотии и недостатокот на инвестиции речиси го „затворија“ овој град, со оглед дека во еден момент беше оставен без никакви перспективи. Меѓутоа, во него почнало да се инвестира, така што овој град Андалузија повторно процвета. Реставрираните пештерски куќи сега служат како станови, вински барови и ресторани, а туристите се среќни да останат во нив.

Алберобело

Овој град во Апулија се состои од повеќе од 1500 „троли“ градби – тркалезни бели куќи со камени покриви. Точното потекло на овие градби е сè уште нејасно, но најстарото труло во Алберобела датира од 14 век. Некогаш објекти за живеење, денес овие куќи служат како ресторани, апартмани и продавници за сувенири, и за да се избегне гужвата создадена од пристигнување автобуси, се препорачува да пристигнете што е можно порано наутро или да патувате за време на ниската сезона (октомври – април).

Бамберг

Градот беше запишан на листата на УНЕСКО за светско наследство во 1993 година и може да се пофали со едно од најдобро зачуваните и најголемите јадра на стариот град. Овој баварски град е изграден покрај реката Регниц и неговите стари канали и мостови се сечат со тесно асфалтирани улици и барокни градби. Најдобро е да го истражите стариот град пеш или со велосипед, бидејќи тогаш ќе имате доволно време да вкусите „раучбиер“ – познатото димено пиво.

Рајне

Ова село е слика од разгледница на норвешките острови Лофотен, во него живеат нешто повеќе од 300 луѓе, а се наоѓа во подножјето на гранитните врвови на Рајнебринген. Планинарите претпочитаат да доаѓаат овде во лето, бидејќи условите се многу потешки во зима, но ако не сте планинар, туку обичен турист, многу вреди да дојдете овде во зима и да уживате во необична бајка. Иако тука нема да најдете луда забава, магични бои и пејзажи, сепак ќе се сеќавате многу, многу долго.

Замокот Комбе

Едно мало село во Вилтшир често се наоѓа во најубавите британски дестинации, и кога ќе го видите, лесно е да се разбере зошто. Секоја од камени куќи со боја на мед е малку изменета од нејзината изградба во 16 век. За време на трговијата со волна, ткајачите биле сместени во овие куќи. Денес, неколку века подоцна, ова место е одлична почетна точка за истражување на шумските патеки во Котсволдс, но и за уживање во печено говедско месо. Посетата во зима ќе биде повеќе идилична и ќе придонесе за помала гужва.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement