Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

5 Австриски патишта што треба да се возат барем еднаш во животот

Хабсбурзите оставија неизбришлива трага во Австрија, а денес по патеките на моќната династија може да се оди по патот на владетелите и кралевите. „Благородниот пат“ од Франкфурт до Будимпешта поминува низ поранешното срце на Австро-Унгарија. Патот е идеален за уживање во погледот на Дунав, посета на барокни палати и манастири или воодушевување на живеалиштата каде некогаш живееле моќниците.

Едно од местата што вреди да се запре е секако најстариот австриски град Enns, на кој не му недостасува средновековен шарм. Плоштадите и улиците на историскиот центар ќе ве одведат во „некое друго време“.

Австрија открива и други маршрути на картата, кои секоја година ги користат љубителите на домашно сирење, вино – или свиоци на адреналин што малкумина ги оставаат рамнодушни.

Вински пат – Südsteiermark Weinstrasse

Патот за вино на југот на Стирија е на помалку од два часа од Виена или 45 минути од Грац. Прекрасно е во кое било време од годината, но најпосетувано е на есен кога започнува жетвата. Некогаш економски неразвиениот дел на Австрија, денес е дом на бројни семејни фарми и мали винарии. Ако не ви пречи честите угорнини и удолнини, можете да ја истражите оваа област со велосипед што исто така можете да го изнајмите.

За разлика од Бургенланд, на југот на Стирија доминираат белите вина. Главните градови во регионот се Еренхаузен, Гамлиц и Бергхаузен на север и Лејтшах на запад, оддалечени помалку од 20 км. Во руралните области има живописни места каде можете да уживате во зеленилото, финото вино и локалните специјалитети.

Патот на незаборавни погледи – Grossglockner

На четири часа од Загреб се наоѓа алпскиот пат Grossglockner со 36 остри кривини, каде е најдобро да се вози бавно, без нагли движења на бензинот. Алпскиот пат достигнува надморска височина од 2504 метри, па затоа е наречен највисок во Австрија.

Тој е отворен за сообраќај од мај до почетокот на ноември и секоја година низ него минуваат околу милион луѓе кои сакаат да уживаат во незаборавна панорама. Патот се протега низ Каринтија и Салцбург, а претежно ветер низ Хохе Тауерн. Официјално беше отворен во 1935 година и многу брзо потоа стана туристичка атракција. Откако се сруши во војната, Австријците ја проширија и изградија нови паркинзи.

Пат на сирењето – Käsestrasse

Една од највозбудливите патеки што можете да ги поминете покрај вообичаените рути е Käsestrasse, или патот со сирење што минува низ Брегенцервалд, регион каде што гурманите, но и скијачите и љубителите на природата се вклопуваат во своите. Käsestrasse ги поврзува млекарниците, производителите на сирења, изнајмувачите и сите други што имаат што да им понудат на оние што го посетуваат Bregenzerwald. Оваа мрежа вклучува и музеи, фуникатори, како и други објекти што ќе го направат секој одмор поинтересен.

Патот на замокот – Schlösserstraße

Забавен начин да го истражите минатото на Австрија е да ги обиколите античките замоци каде можете да откриете возбудливи редови од историјата, да дознаете повеќе за владетелите и нивните интриги, како и тајни од мрачното доба – сето тоа придружено со фантастични гледишта со милион куни поглед. Патот на замокот, како и патот на виното, се наоѓа на југот на Стирија и има дури 15 палати и замоци од различни историски периоди.

Една од најубавите, и однатре и однадвор, секако е т.н. непобедливиот Ригерсбург, до кој води и жичарот. Во подножјето на замокот е истоименото село со прекрасен плоштад, кафулиња и места каде што можете да јадете или спиете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement