Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

5та Авенија : Вашата крајна дестинација

Само неколку улици во светот ја уживаат истата репутација како 5та авенија во Њујорк.

Можеби најпознатата главна сообраќајница на Менхетен, Петтата авенија одамна е поврзана со високото општество – старите пари и новите пари се собираат во оваа иконска урбана населба, во Њујорк.

Додека голем дел од градот е модернизиран и обновен со текот на годините за да се движи со времето, Петтата авенија ја држеше многу класичната архитектура што го красеше градот уште во 1920 -тите, позната деценија на хедонизам и екстраваганција пред Големата депресија. Одржувани во одлична кондиција повеќе од 100 години, зградите останаа едни од најбогатите на Менхетен – што ги прави жешка сопственост меѓу оние што планираат да се преселат во таа област.

Адресата на Петтата авенија значи дека сте пристигнале во елитните кругови на Менхетен“- изјави агентот за недвижности во Њујорк, Даниел Даглас, за Фајненшл тајмс уште во 2016 година. По пет години, случајот останува ист.

Не недостасуваат екстравагантни станбени згради на Петтата авенија, што ги прави место за оние што сакаат да се плеткаат со најпознатите Њујоршки movers-and-shakers, дом на социјалисти, познати личности и најуспешните претприемачи во градот. Со оглед на комбинираните приходи од неколку милијарди долари на жителите на Петтата авенија, точниот идентитет на нејзините жители честопати се крие, иако семејството Хилтон, Френсис Форд Копола, Мохамед Ал-Фајед и поранешниот претседател Доналд Трамп се меѓу оние кои имале свој дом на Петтата авенија.

Вториот, се разбира, не изненадува – Петтата авенија е локацијата на Трамп кулата. И покрај тоа што можеби малку нејзината репутација избледе во последниве години, Трамп Тауер беше вистински показател за апелот на Петтата авенија до богатите и славните во времето на отворањето во 1983 година, апел што останува силен и во другите згради во соседството. Пјер, 998 Петта авенија, 960 Петта авенија и The Sherry Netherland се само неколку од станбените згради на Петтата авенија кои во себе содржат многу од најбараните имоти во Њујорк.

Луксузот на недвижностите во таа област совршено се рефлектира во продавниците, баровите и рестораните што се наоѓаат на улиците подолу, со Гучи, Долче и Габана, Валентино, Луј Витон, Тифани и Ко, па дури и предводникот на Apple 24-часовно продавница која им служи на жителите на Петтата авенија. Баровите и рестораните вклучуваат Аи Фиори, Суши Гинза Онодера и 230 Петта, со голем број ресторани со Mишелин ѕвезди по оваа иконска сообраќајница.

Не е изненадувачки, можностите да се преселите во најбараните апартмани на Петтата авенија се многу малку, но колку би можело да ве чини домот во таа област доколку некогаш го најдете?

Според CityRealty, помалите апартмани со еден/два кревети на Петтата авенија имаат тенденција да се продаваат помеѓу 2 и 6 милиони долари (просечна цена), иако во моментов има огласи на страницата со цени што бараат повеќе од 60 милиони долари. Ако барате да изнајмите, просечната цена за изнајмување е околу 7.500 американски долари за стан со скромна големина, додека оние што сакаат да ги имаат најдобрите недвижнини на Петтата авенија, би можеле да очекуваат месечна цена од над 30.000 долари.

Меѓутоа, оние кои се подготвени да ја платат цената, ги чека свет со одлична трпеза, дизајнери веќе на прагот од вашата врата и „влез“ во социјалните кругови на елитата во Њујорк.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement