Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

48 часа исполнети со култура во Будимпешта

Будимпешта им нуди на посетителите интригантен увид во нејзините шарени вртежи на историјата и живата култура. Некогаш келтска населба, потоа римска престолнина, Будимпешта беше ограбена од Монголите, а потоа повторно се појави во 15 век како фокус на ренесансната хуманистичка култура.

По 150 години отоманско владеење, Будимпешта влезе во нова ера на просперитет во 1873 година, кога се обедини како единствен град што ги зафаќа двата брега на реката Дунав, со Буда и Обуда на западниот брег и Пешта на источниот брег. Будимпешта тогаш стана втор главен град на Австро-Унгарија, сѐ додека таа моќ не беше распуштена во 1918 година и како резултат на Договорот од Тријанон во 1920 година, Унгарија загуби голем дел од својата територија.

Будимпешта одигра клучна улога за време на Револуцијата во 1848 година, појавата на Унгарската Советска Република во 1919 година, операцијата Панцерфауст во 1944 година, битката во Будимпешта во 1945 година и Револуцијата во 1956 година. Будимпешта сега е призната како еден од најубавите европски градови и почитувано место на светско наследство, кое ги вклучува бреговите на реката Дунав, квартот на замокот Буда, авенијата Андраси, плоштадот на хероите и подземната железница Милениум.

budapest palace
Кралската палата Буда изградена во 13век по монголската инвазија

Кралската палата Буда била изградена во 13 век, по монголската инвазија
Денес, градот привлекува приближно три милиони туристи секоја година, бидејќи е идеално место за да ја видите вистинската гозба на унгарските богатства и со 233 музеи и галерии што треба да ги посетите, сигурно ќе има соодветна колекција експонати за да ја смири најсложената публика.

Националниот унгарски музеј е изграден во 1802 година и во него се наоѓа обемна колекција отпечатоци, ракописи, мапи, книги и бакарни плочи донирани од грофот Ференц Сечењи. Колекцијата привлекува орди посетители, од кои многумина се желни да погледнат по извонредното пијано, направено од Џон Бродвуд и лондонските синови, кое, во 1917 година, му припаѓаше на Бетовен. По неговата смрт, тој беше продаден на аукција на виенски дилер на уметност и музички издавач, кој подоцна му го даде инструментот на Лист, а во 1887 година Националниот унгарски музеј го доби пијано.

Бидете сигурни да талкате низ импозантната кралска палата Буда, изградена во 13 век, по монголската инвазија. За оние од нас со незаситна жед за уметност, неопходна е посета на Националната галерија, сместена во рамките на Кралската палата. Погледнете ги унгарските ремек -дела и други впечатливи дела од помалку познати уметници, кои се движат од 10 век до денес. Оваа исклучителна постојана колекција содржи дела што го покриваат изминатиот половина век унгарска уметност и вклучува средновековно и ренесансно каменување и прекрасни примери на скулптури од готско дрво и прекрасни парчиња олтар.

budapest park
Градскиот парк има многу атракции, вклучувајќи ги и бањите Сечењи


За уморни патници и исцрпени авантуристи, посетете ги бањите Сечењи за место за термално капење на отворено. Сместен во Градскиот Вудленд парк, комплексот вклучува три пространи базени и дванаесет термални базени. Легнете назад во удобноста на мирните води на температури од 20 ° C до 38 ° C и додека уживате во утешната топлина, поминете лежерна игра на шах на пловечка табла.

Водите, кои потекнуваат од два термални извори под Градскиот парк, се добро познати по своите смирувачки квалитети. Дозволете сулфат, калциум, бикарбонат, магнезиум и флуор киселина да ги лекуваат болните зглобови или досадни болки во грбот и наскоро ќе се чувствувате подмладени и подготвени да продолжите со истражувањето.

Сонтер долж грандиозната авенија Андреси, именувана по поранешен премиер, тоа е прекрасен булевар кој датира од 1872 година и има впечатливи нео-ренесансни куќи и градски куќи. Авенија е наведен на листата на светско наследство и е една од главните шопинг области на Будимпешта со луксузни бутици кои се борат за простор со прекрасни кафулиња и ресторани.

За оние авантуристи кои сакаат да истражуваат подалеку, возете се со метрото во Будимпешта, изградено во 1894 година; тоа е вториот најстар подземен железнички систем во светот, по лондонското метро. Будимпештанското метро беше прогласено за светско наследство во 2002 година, а рускиот возен парк „Метровагонмаш“ што се користеше на линиите М2 и М3 и сѐ уште се користи во поранешниот советски блок, обезбедува фасцинантно патување.

budapest chain bridge
Прекрасниот верижен мост се протега низ Дунав помеѓу Буда и Пешта

Прошетајте преку прекрасниот мост од леано железо, дизајниран од Вилијам Тирни Кларк, талентираниот англиски градежен инженер, роден во Бристол во 1783 година. Завршен во 1849 година, мостот се смета за едно од главните знаменитости на Будимпешта, кое се протега низ Дунав помеѓу Буда и Пешта.

Уживајте во прошетките низ терените на нео-класичната палата Грешам, изградена во 1906 година под сопственост на компанијата за осигурување на живот Грешам со седиште во Обединетото Кралство.

Тогаш имотот ги смести канцелариите на компанијата и беше домаќин на посетата на британските достоинственици. За време на Втората светска војна советските војници живееја во палатата и зградата беше запоставена и падна во распаѓање. Во 2001 година, хотелите Four Seasons го купија имотот и тој сега е луксузен, елегантен и исклучително опремен хотел и едноставно совршено место за престој и, како што се очекуваше, се обезбедува највисоката категорија удобност и услуга.

Пространиот Royal Suite, кој се простира на 136 квадратни метри и има кралски кревет, опфатен со ладни, остри, бели постелнина и дебели перници, обезбедувајќи длабок и мирен сон. Одразувајќи се во стилот на Арт Деко со оригинални парчиња Арт Нову, ова е хотелско сместување во најдобра состојба, а приватниот балкон со поглед на блескавите води на Дунав е идеално место за вечер или две бранови пред јадење.

KOLLÁZS, живописниот бар и ресторанот на хотелот нуди широк спектар на примамливи јадења, вклучувајќи вкусен, зачинет октопод и испечен рак, послужен со компир папракаш гратин и унгарска колбас, а Печената Алјаска со парфеј од бела праска и бадемова дакуаза е сон !!

budapest gresham palace suite
Кралскиот апартман во хотелот Грешам Палас нуди највисок стандард на елеганција и луксуз

За оние кои сакаат да се впуштат подалеку, размислете за Гундел, кој е широко признат како најславниот унгарски објект за јадење. Отворен во 1894 година, имотот беше реновиран во 1990 -тите од унгарскиот / американскиот ресторан Georgeорџ Ланг. Ресторанот се наоѓа во рамките на Градскиот парк и располага со прекрасен бар Арт Нову и пространа и луксузна трпезарија со унгарски уметнички дела што се истакнати. Забавата вклучува цигански бенд, кој гарантирано ќе ве натера да ги тропате прстите на прстите. Бидете сигурни да ја направите вашата резервација многу однапред.

За оние со апетит за култура и историја, кои бараат релаксирачка викенд – пауза и можност да истражуваат волшебен град, Будимпешта ги исполнува сите очекувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement