Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

4-те најпопуларни места во Европа за кои се верува дека носат среќа…

Суеверни или не, не е лошо да и помогнеме на среќата одвреме-навреме, а има многу места во светот за кои се верува дека носат среќа. Некои од нив едноставно треба да се посетат, некои предмети да се тријат со рака, а некаде треба да вметнете паричка и да посакате Eurojackpot

Рејтингот од TripAdvisor и Google открива четири точки во Европа кои луѓето најмногу ги посетуваат и ги фалат, верувајќи дека се места за среќа.Различни ‘среќни места’ низ светот посетуваат луѓе кои имаат проблеми во љубовниот живот, со работата, здравјето, парите,па дури и најголемите скептици ќе ги погледнат и ќе си ја пробаат среќата кога ќе се најдат таму.Нема кој не го посетил Сплит и не го триел палецот на големиот споменик на Григориј Нин! Или, она што го знае секој граѓанин на Загреб, а и многу туристи, на Камената порта во Горњи Град има два столба, а се вели дека поминувањето низ нив носи лоша среќа.За да дознаеме кои се најпосетуваните и најпопуларните „места за среќа“ во Европа, ја разгледавме анализата на податоците на прегледите на TripAdvisor и Google пребарувањата на популарните „среќни места“ низ светот. Се чини дека овие четири места во Европа носат најмногу среќа, бидејќи се најпопуларни…

Fontana di Trevi (Фонтана ди Треви)во Рим

Со оценка од 9,7, Фонтаната ди Треви во Рим е најпопуларното европско среќно место и дефинитивно вреди да се посети, исто како Рим.Секој ден, луѓето од целиот свет фрлаат до 4.000 евра (вкупно, не поединечно) во вода за да бидат благословени. Треба да стоите со грб кон фонтаната, да ја земете паричката во десната рака, да ги затворите очите и да ја фрлите паричката преку левото рамо во фонтаната. Легендата вели дека ако фрлите паричка во фонтаната, наскоро ќе се вратите во Рим. Со две парички се враќате и се заљубувате, а со три парички ќе имате среќа во бракот.

Aja Sofija (Света Софија)во Истанбул

Прекрасната византиска џамија Aja Sofija е на второто место со оценка 9,4. Внатре во зградата се наоѓа таканаречениот столб на желби. Според легендата, овој столб лачи лековита течност и му носи среќа на оној што ќе го стави палецот во дупката на столбот и ќе го заврти во цел круг.

Карловиот мост во Прага

Со оценка 9,1, познатиот Карлов мост во Прага го зазема третото место. Изграден е на почетокот на 15 век, а мостот е украсен со дури 30 статуи и значително придонесува за убавината на чешката престолнина. Се вели дека триењето на статуата на Свети Јован Непомук ќе ве врати во Прага. Триењето на чинијата со ликот на кучето со нозете на витезот носи дополнителна среќа во животот.

Замокот Blarney во Корк и Casa di Giulietta во Верона

Замокот Blarney во Корк, Ирска и Куќата на Јулија во Верона го делат четвортото место на скалата на популарност со 7,2 од 10 поени. Среќата во замокот Blarney доаѓа со бакнување на познатиот Blarney Stone. Бакнеж на камен ви дава дар на говор за живот, т.е. дарот да може да се зборува елоквентно.

Куќата на Јулија, поврзана со познатиот балкон на Јулија.Овде и туристите и локалните жители лепат љубовни писма на ѕидовите со надеж дека Јулија ќе помогне нивната љубовна приказна да има среќен крај. За уште повеќе среќа истријте ја и бронзената статуа на Јулија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement