Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

4 ДОБРИ ПРИЧИНИ ЗА ДА ЈА ПОСЕТЕТЕ ЈАПОНИЈА ОВАА ГОДИНА…

Ако барате неверојатна дестинација за вашето следно патување, еве четири причини зошто Јапонија треба да биде на врвот на вашата листа.

Поминаа неколку години кои не беа најдобри за патување, но со летото 2022 година, многу земји ширум светот конечно почнаа да ги олеснуваат ограничувањата за да обезбедат луксузните патувања конечно да се вратат.

Една земја на која и требаше малку повеќе време за конечно да почне да ги пречекува туристите со раширени раце е Јапонија. Сепак, ограничувањата почнуваат да се намалуваат и во Јапонија, а многу експерти од индустријата веруваат дека враќањето во нормала е неизбежно. Доколку барате неверојатна дестинација за вашето следно луксузно патување, во галеријата ви откриваме четири причини зошто Јапонија треба да биде на врвот на вашата листа.

ПЕЈСАЖИ ОД КОИ ВИ ЗАСТАНУВА ЗДИВОТ

Иако е речиси сигурно најдобро познат по раздвижените и технолошки напредни градови како што е Токио, Јапонија е дом на некои навистина прекрасни природни пејзажи, со зелени ридови и планини, долини и спектакуларни шуми, што го прави совршено место за бегство во природата за мирно живеење. и релаксирачки одмор..

Познатата планина Фуџи е, без сомнение, едно од најистакнатите природни чуда што треба да ги додадете во вашата маршрута и е лесно достапна со воз од Шинџуку. Највисоката планина во Јапонија и една од „Трите свети планини“, ќе ви даде поглед кој е зачудувачки сам по себе – а оние кои се подготвени за предизвикот можат да се искачат на врвот помеѓу јули и почетокот на септември за еден од најубавите глетки. во светот и фотографирајте што ќе ги сруши сите рекорди на лајкови на Инстаграм.

Се разбира, планината Фуџи не е единствената знаменитост што вреди да се посети, а од прекрасната бамбусова шума Арашијама до пејзажните градини Рикурин на островот Шикоку, можностите се бесконечни.

УНИКАТНА КУЛТУРА

Јапонија има богата и колоритна култура која датира од 14.000 години п.н.е., а потопувањето во неа е една од најдобрите причини да ја посетите Јапонија. Се смета дека мајката религија на земјата е шинтоизмот, со фестивали и традиции кои веројатно ќе бидат вткаени во секоја посета.

Јапонската уметничка форма на аниме, која користи компјутерска анимација за да ги оживее ликовите преку различни медиуми, е позната низ целиот свет, а посетата на неговото родно место – Токио – е незаборавно искуство дури и ако не сте голем обожавател. Еден од најдобрите начини да го запознаете аниме светот? Придружете се на пешачка тура, каде што вашиот водич ќе ве однесе на патување низ најдобрите искуства, од кафулиња за игри до шопинг за аниме.

Плус, ќе најдете палати, храмови и светилишта низ цела Јапонија кои вреди да се посетат. По темнината и тишината во храмовите, сцената на ноќниот живот се фокусира на караоке и е од суштинско значење за автентично јапонско искуство.

ДОМ НА НАЈГОЛЕМИОТ БРОЈ РЕСТОРАНИ МИШЕЛИН ЅВЕЗДИ ВО СВЕТОТ

Јапонската кујна во последните години стана глобална опсесија, а готвачите и гурманите ширум светот се прогласија за големи обожаватели на јапонската храна. Но, не можете да кажете дека навистина сте пробале автентична јапонска храна се додека не ја посетите самата земја и не сте сведок на изработката што се состои во оживување на секое поединечно јадење.

Јапонската ресторанска кујна не е само вкус, иако во тој поглед прави прилично одлична работа – таа е и убавина, форма и хармонија, со секое јадење подготвено со совршенство на ум. Можеби она што го прави толку импресивен е фактот што се потпира на само неколку едноставни состојки за да создаде мноштво вкусови – а Токио, дом на најголемиот број ресторани со Мишелин ѕвезди во светот, е совршено место за уживање во убаво јадење искуство и некои од најдобрите кулинарски креации на нацијата има да понуди.

ЗАБАВА И НОЌЕН ЖИВОТ

Градовите како Токио и Осака оживуваат откако ќе се стемни, а од караоке и аниме игри до танцување доцна навечер, има по нешто за секого.

Без разлика дали сте голем коцкар или само сакате да посетувате казино за забава, веројатно сте свесни за фактот дека историски, коцкањето во Јапонија било нелегално. Но, благодарение на зголемениот број кинески туристи кои бараат места за играње рулет, покер и други популарни игри, јапонските власти конечно почнаа да попуштаат, а градовите како Токио, Осака и Јокохама оттогаш изразија интерес за отворање луксузни казино одморалишта. Откако беше лансиран новиот закон за национална инфраструктура за легализирање на коцкањето во земјата, работите секако изгледаат ветувачки, но веројатно ќе поминат уште неколку години додека првото копнено казино во земјата да ги отвори вратите.

Сепак, ова е возбудливо време за посета на Јапонија и сведоци на нејзината трансформација и нејзиниот нов, поотворен пристап кон забавата. И додека можеби сè уште нема да можете да играте во вистинско казино, има некои одлични онлајн казина во Јапонија кои можете да се регистрирате за да ги практикувате во меѓувреме.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement