Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

3 неверојатни места во Турција каде што можете да го поминете вашиот одмор…

Три дестинации што треба да ги земете предвид доколку за прв пат одите на летен одмор во Турција.

Турција е едно од поидеалните места за одмор поради нејзината клима и географска положба. Турскиот „полуостров“ изобилува со прекрасни места за одмор од сите станови, особено во Егејското и Црното Море.

Територијата на Турција одигра клучна улога во историјата на христијанството, јудаизмот, исламот и другите религии како што е зороастризмот. Овде можете да го видите културното влијание од античките Грци до Лазите, мистериозна група на луѓе кои живеат во североисточниот дел на земјата. Турција буквално има се; софистицирани градови, плажи и планини, одлична клима долж егејското и медитеранското крајбрежје, прекрасни луѓе и одлична храна, култура и уникатна уметност.

Така, со Турција нема да погрешите од ниту една страна да одите, но за да ви го олесниме одморот и да уживате во оваа статија ви носиме три дестинации кои мора да ги земете предвид доколку за прв пат одите на летен одмор во Турција. На секоја од овие дестинации можете да најдете море од добри понуди поради кои, наместо да одите на омилениот јадрански остров, летово би можеле да се качите во авион и да откриете нови глетки.

Самиот Фетије е просперитетно, но опуштено место, токму она на кое треба да се вратите по еднодневното раздвижено разгледување на моќните гробници врежани во карпите и планинските врвови, урнатините заштитени од УНЕСКО или сончањето, пловењето со брод и параглајдерството. Во Фетије, една од најпознатите дестинации за летни одмори, можете да се забавувате во областа Паспатур или Хисарону – каде ќе најдете многу клубови и барови, омилени кај помладата популација. Ако мислите дека Турција не е забавна до раните утрински часови – ова место ќе ве разубеди.

Алачати и Чешме

Чешме е една од најпопуларните туристички области на Измир со своето кристално чисто море, терапевтски термални води, историски споменици, жив ноќен живот и прекрасни плажи. Сместени на врвот на полуостровот Чешме, кој се протега во Егејското Море западно од Измир, градовите Чешме, Алачати, Илица и Урла се главните регионални дестинации за одмор. Со прекрасни плажи, историски споменици, музеи и ресторани, Чешме се смета за идеална локација за летен одмор во Турција.

Меѓу најпознатите дестинации за одмор во Измир, Алачати е поврзан со Чешме, но е многу популарен и како дестинација за летен одмор. Тоа е волшебен град кој нуди динамичен ноќен живот и прекрасни плажи, како и необични историски улици и камени куќи. Овде не ви требаат никакви посебни планови – само шетањето низ градот е прекрасно искуство само по себе. Најубавите плажи на Измир се наоѓаат во Алачати – имено, плажата Илица, заливот Деликли, плажата Чарк, заливот Клеопатра и плажата заливот Пијаде се само некои од местата што вреди да се посетат.

Ѓокчеада и Бозкада
По должината на северозападниот брег на полуостровот Чанаккале се наоѓаат две идилични островски бегства, Gökçeada и Bozcaada. Овие острови се веднаш зад Принцовите острови во Истанбул по популарност. Помалиот од двата острова, Бозкаада, игра поголема улога во митологијата. Наводно лоциран спроти Троја, Хомер ни кажува дека грчката флота се сокрила овде додека организирала офанзива на тројански коњ од засолништето Бозкада (исто така познато како Тенедос, по внукот на Посејдон Тенеси). Она што ќе го најдете овде денес се остатоци од претходните Грци, Венецијанци и Османлии. Најголемиот турски остров Ѓокчеада е опуштено рибарско село кое некогаш било населено главно со Грци. Островот е полн со прекрасни плажи, историски камени куќи и цркви и многу вкусни морски плодови кои ќе ги најдете во многу ресторани.

Задолжително истражете ги историските грчки села како Бадемли, Тепекој, Дерекој и Зејтинликој, од кои сите имаат фантастичен поглед на островот, како и историските цркви кои барем за момент ќе ве вратат во историјата на островот. Во недела, задолжително посетете ја селската чаршија во центарот на градот каде што можете да најдете одлични локални производи, како и островски специјалитети како што се ефибадем (колачиња од бадем), мед мајчина душица и цицирија (грчко јадење со тркалезно тесто исполнето со топено козјо сирење, нане. и мајчина душица).

Ѓокчеада исто така е едно од најдобрите места во Турција за сурфање на змејови. Една од најдобрите плажи за сурфање на ветер е дефинитивно Ајдинџик, каде што ќе видите многу посетители во текот на летото, вклучително и почетници кои можат да посетуваат школа за сурфање. Се разбира, за оние кои го претпочитаат својот мир и тишина, пооддалечените плажи како Лаз Коју, Јували, Капикаја, Мавикој, Ѓузелчеккој и Јилдизкој се многу подобри опции. Тука е и пристаништето Гизли Лиман, прилично романтично место за гледање на зајдисонцето, додека соленото езеро покрај плажата Ајдинџик е одлично место за гледање на знаменцата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement