Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

3 најбезбедни дестинации за летно патување во 2021

Ако до пред неколку дена размислувавте дали ќе заминете на одмор надвор од границите на нашата земја, сигурни сме дека со драстичното и практично зачудувачко покачување на температурата, тоа секако се смени.

На кој табор и да припаѓате: оние кои размислуваат за патување без двоумење и започнале да ги пакуваат куферите уште во мај, не можат да одлучат за една од најмалку трите дестинации на ум, или оние кои не се сигурни и помислуваат на евентуално ковид 19 заразување во странска земја, добиваат напад на вознемиреност, а фактот дека сите веќе многу размислуваме за идеалната опција за многу потребниот одмор и бегството од секојдневниот живот.

Особено ако тоа секојдневие изгледаше повеќе од истиот во изминатата година (мислиме, се разбира, да работиме од дома), а особено во последните неколку дена кога живата во термометарот достигнува точка на вриење.

Сепак, колку и да сакаме да избегаме од врелиот асфалт, факт е и дека одредени мерки што сè уште се на сила, сепак не ни дозволуваат да брзаме.

Затоа, решивме дека една од најефикасните работи што можеме да ја направиме во моментот е што е можно повеќе да ја истражиме патната територија наречена лето 2021 година и да ги олесниме сомнежите барем за тоа кои морски дестинации се сметаат за најбезбедни.

Колку што едвај чекаме да избегаме некаде на друго место и да се нурнеме меѓу морските бранови, со слоганот „Не ми е гајле повеќе за вирусот ниту за дестинацијата, за мене е само важно конечно да отпатувам“, јасно е дека ќе бидеме многу помирни знаејќи дури и ако сме свои и и како е закажан заслужен одмор на дестинација што се смета за побезбедна од другите.

Иако ситуацијата се менува од ден на ден, како и правилата за одредени земји, овие три земји водат веќе некое време меѓу оние кои се сметаат за ковид-19 безбедна зона.

Грција

Постојат сите шанси да свртите со погледот на спомнувањето на Грција и да кажете дека тоа е очекуван избор, но ќе ве известиме дека овој текст сè уште нема никаква врска со вечна посветеност на најпосетуваната медитеранска земја кога станува збор на туристите од Македонија. Имено, Грција е една од ретките европски земји чии граѓани биле најмалку заразени со вирусот корона. Инфекцијата била до 50 пати помала, но тоа беше случај во другите европски земји. Грчкиот здравствен систем не пропадна во ниту еден момент за време на оваа криза. Исто така, за разлика од другите европски земји, Грција има повеќе болнички кревети по глава на жител. Сфаќаме дека воопшто не е популарно да се споменуваат болнички ровови додека го планирате вашиот заслужен, безгрижен одмор, но сепак ова е текст што ве потсетува на сè уште приоритет број еден на безбедноста при патувањето.

Малта

Ако сте од оние кои, покрај тоа што уживаат на плажа дење и ноќе, сакаат да доживеат нешто повеќе од море и сонце, тогаш ова е дестинација што ќе ве собори од нозе – затоа што Малта, а особено нејзиниот главен град Валета, е позната како музеј на отворено. Оваа мала островска земја, сместена на Средоземното Море, е оддалечена само 90 километри од Сицилија, и 300 километри од Африка, така што климата на овој остров е пријатна во текот на целата година со дури 300 сончеви денови годишно.

Сепак, најдобрата вест поврзана со Малта што е сè уште актуелна, дека од почетокот на јуни годинава, оваа земја има 0 лица заразени со вирусот корона. Баровите, кината и театрите на отворено се повторно отворени. Повеќе од половина од популацијата е вакцинирана, додека 75% ја примиле и втората доза.

Хрватска

Како една од најпопуларните дестинации за одмор во Европа, хрватскиот брег може да се пофали со комбинација на прекрасна вегетација, кристално чисто море и богатството на бројни острови – што во најголем дел е причина зошто овој дел од јадранскиот брег е меѓу омилените во светот со нетрпение ја очекуваа веста кога Хрватска ќе ги отвори своите граници за туристите. Ова стана официјално на крајот на мај оваа година, а една од причините зошто оваа прекрасна земја е на списокот на земји кои се побезбедни од другите за летни одмори е секако фактот дека бројот на заболени од вирусот корона значително опаѓа извесно време, а за разлика од другите европски земји, бројот на пациенти е до 20 пати помал.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Advertisement