Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

16 денари за леб и 55 денари за пиво: Толку убав, а запоставен домаќин на Евро 2020.

За прв пат во историјата, Европското првенство во фудбал се одржува во 11 различни градови на Стариот континент. Иако главната цел беше да се обрне внимание на помалку познатите фудбалски нации и да се поттикне растот на туризмот во поголемиот дел од Европа, овие одлуки беа донесени пред коронавирусот и ограничувањата наметнати од пандемијата.

Покрај добро познатите туристички дестинации како што се Амстердам, Лондон, Рим и Будимпешта, некои натпревари на Евро 2020 се играат и во главниот град на Азербејџан. Баку не е типична дестинација на списокот со желби на светските патници, што е вистински срам затоа што обезбедува многу интересна содржина.

Еве неколку интересни факти кои можеби не сте ги знаеле за него.

Баку е најголемиот град во Азербејџан и најголемото пристаниште во Каспиското Море. Се простира на 2140 квадратни километри на исток од земјата покрај најголемото езеро во светот.

Баку е најниската престолнина во светот. Се наоѓа на 28 метри под нивото на морето. Тоа е исто така најголемиот град во светот сместен под нивото на морето.

Азербејџан има долга традиција на обожување на оган како важен симбол во зороастризмот. Затоа во панорамата на главниот град доминираат три високи облакодери во форма на пламен, наречени Flame Towers, во кои се сместени станбени и комерцијални простории и хотел.

Баку е единствениот град во светот кој има музеј посветен на минијатурни книги. Вклучува интересна колекција од 6.500 наслови, вклучувајќи ги и трите најмали книги во светот што можат да се читаат само со лупа.

Баку е до 20 проценти поевтин од Скопје. Ова е проценка на веб-страницата „Numbeo“, која нуди цени за храна, пијалоци и други трошоци за живот во некои градови низ светот. За половина литар домашно бренд пиво во ресторан и кафуле во Баку, ќе одвоите околу 55 денари. 500 грама бел леб во продавниците чини 16 денари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement