Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

15 неверојатни книги за патувања кои ќе ве поведат ширум светот – без да го напуштите домот

Прекрасните книги за патувања исполнети со инспиративни фотографии отсекогаш биле основните украси за домот, додавајќи им боја на полиците за книги и масите за кафе – без разлика дали сме биле на местата наведени на нивните страници или не.

Овие денови тие можат да послужат и за друга цел: инспирација. Сè додека не можете повторно да ги направите вашите прекрасни фотографии од патувања, дозволете им на одличните книги да ви помогнат да се вратите на омилените места или – кога ќе дојде време – да ви помогнат да планирате некои нови патувања.

Од книги што ги слават архитектонските чуда на градовите како Чикаго и Милано и дестинациите како Грција и крајбрежјето Амалфи до тома фокусирани на хотели кои бележат легендарни откритија, овие 16 книги заработија место на вашите маси и полици.

VENICE IN SILENCE
Кога карантинот за Ковид-19 стапи на сила во Венеција, уметникот и фотограф Габи Вагнер и го зеде фотоапаратот. Иако Вагнер забележува дека овие први месеци на пандемија беа предизвикувачки, „исто така стана ретка можност навистина да го видам волшебниот град кој толку многу го сакам“, објаснува тој во материјалите за неговата книга со фотографии што треба да се објави во САД, АЦК Арт Книги на 30 декември. Преку слики што се многу потресни, книгата нуди редок поглед на празен град – обично преполн – давајќи им можност на читателите вистински да ја видат нејзината убавина и да уживаат во деталите.

INSIDE MARRAKECH: ENCHANTING HOMES AND GARDENS
Пред повеќе од три децении, познатата дизајнерка Меријана Лум-Мартин отпатува во Маракеш да најде куќа за одмор за нејзините родители – и на крајот се заљуби во самиот град. Таа го купи и реновираше имотот и отвори бутик хотел. Со оглед на нејзиното искуство и експертиза, Лум-Мартин е идеална личност за авторите на ова издание на Рицоли, кој ни раскажува неверојатна приказна за градот – вклучително и придонеси од визионери како Бил Вилис и Ив Сен Лоран и ги носи читателите зад издлабени врати во некои прекрасни живеалишта и градини. Ѕиркаа во приватни палати, обновените домови на луѓе со презимиња како Булгари, Гинис, Брансон и Конран, ни покажува како модерниот стил во Маракеш е еклектична мешавина од традиционално и модерно, рустикално и рафинирано.

MARRAKECH FLAIR
Да, друга книга за Маракеш – но ова октомвриско издание на Assouline ја комбинира историјата на градот со приказни и слики од луѓе и места кои заробиле генерации патници со својата магија. Актерката од 1970-тите, Мариса Беренсон, која сега го нарекува Маракеш дома, ја поставува сцената во продолжениот вовед што нè води од потеклото на градот до откритијата на уметници, модничари и боеми до детали за тековната културна сцена, со приказни за најважните жители град.

LOFTED
Без разлика дали сте посветен играч на голф или сакате слики од спектакуларни дестинации, ова издание на Харди Грант сигурно ќе биде одлична работа за започнување разговор. Писателот и фотограф Вилијам Ват нè носи на уникатни и живописни места низ целиот свет, од Австралија и Арктичкиот круг до Монголија, Непал и Флорида. Меѓу сликите има есеи (од Ват и други писатели) на теми како голф во филмови, контроверзни курсеви, односот помеѓу риболов и голф. Постојат и есеи за патувања на избрани дестинации, вклучувајќи скици и совети за играње голф.

PARIS CHIC
Во оваа книга Assouline, објавена во септември, авторката Александра Сенес и фотографот Оливер Пилчер покажуваат што го прави Париз толку култен град, надвор од спомениците и препознатливите места. Еве неколку познати снимки – вилите на Хаусман, чамците на Сена – но повеќето слики покажуваат луѓе, места и мали моменти кои го прават градот толку жив. Од младо семејство до забава во куќа и мирен момент на разделба во прекрасен стан (на модерен кауч) до прекрасни изложби во продавница за цвеќе, јапонска продавница за чај, визуелни елементи го прикажуваат животот во Париз.

AFRICAN TWILIGHT
Во текот на 15 години и четири децении на теренска работа на африканскиот континент, светски познатите фотографи Керол Беквит и Анџела Фишер се фокусираа на потрагата по оддалечени заедници за да ги доловат нивните свети церемонии, креативни форми на уметност, ритуали и многу повеќе. Во 2018 година, скоро 20 години по нивната водечка книга „Африкански церемонии“, дуото ја објави книгата „Африкански самрак: исчезнувачките култури и церемониите на африканскиот континент“ и помогна да се зачуваат овие култури што брзо исчезнуваат. Покрај тоа што се интересни и инспиративни, книгите се исто така важни и, за жал, сега се застарени – затоа што 40 проценти од она што е на нивните страници веќе исчезна.

ATHENS RIVIERA
Во оваа книга Асулин, штотуку објавена овој месец, писателката Стефани Артарит, која го дели времето помеѓу Атина и островот Антипарос, се осврнува на заживувањето на оваа крајбрежна област – некогаш популарна во текот на 60-тите години на минатиот век – и како самата Атина сега го балансира стариот свет со нови достигнувања во области како што се уметност, дизајн, кујна и ноќен живот.

SOIREES, SOJOURNS & STORIES BY RAFFLES
Патувајте низ времето – и до дестинации како што се Камбоџа, Дубаи, Истанбул, Париз и Сејшелите помеѓу Raffles Hotels & Resorts и публикациите Рицоли. Од отворањето на предводната локација на Рафлс во Сингапур во 1887 година до неодамнешните отворања како „Рафлс Европска Варшава“, оваа книга на писателката Наташа Фрејзер-Кавасони и илустраторот Лук Едвард Хол раскажува приказна со живописни современи фотографии и архивски материјал што доловува значајни приказни, специјални настани, познати личности, литературни пасуси и многу повеќе. Ќе најдете рецепти со потпис, доколку сакате да уживате во специјалитети дома, пред следната посета.

AMALFI COAST
Познат по живописното крајбрежје, пејзажите и шармантните градови – да не ја спомнуваме локалната кујна – крајбрежјето Амалфи е врвен приказ на Ла Долче Вита, со вибрации што ги слават писателите Џон Стајнбек и Гор Видал. Во оваа ново објавена книга, текстот и фотографиите на Карлос Соуз и Шарлин Шорто оживуваат сè, од историски знаменитости до плажи со камчиња, пешачење до познати хотели, како и групи семејства и пријатели кои доаѓаат тука за да го прослават животот.

PUNTA MITA
Во текот на изминатите две децении, полуостровот Нијарит Пунта Мита Ривиера, со поглед на заливот Бандерас и Тихиот океан, прерасна од мало рибарско село во позната заедница одморалишта, на посетителите и сопствениците на домови им нуди место за одмор и уживање од гостопримство, голф и кујна од светски ранг. За оваа книга, Пунта Мита се здружи со експерти од Асулин за да ја оживеат приказната за развојот, како и плажите со бела песок, поглед на море и многу повеќе. Тоа е прекрасен потсетник за престој на полуостровот – или поглед на тоа што можете да очекувате на идна посета.

EYES OVER THE WORLD: THE WORLD’S MOST SPECTACULAR DRONE PHOTOGRAPHY
Објавена минатиот месец, оваа книга претставува свет снимен од беспилотни летала. Управувани од Дирк Далас – пилот на беспилотното летало ФАА 107, дизајнер, фотограф и професор по дигитални медиуми (и основач на блогот Од каде што бев беспилотно летало) – беспилотните летала снимија слики од сè, од градските мрежи во Токио до китовите во Индискиот Океан. Географски организирана, книгата нуди единствена перспектива на планетата и многуте чуда во неа.

ZANZIBAR
Сместен покрај брегот на Источна Африка, опкружен со водите на Индискиот океан, Занзибар е фасцинантен остров кој комбинира влијанија од Африка, Оман, Индија, Португалија и Велика Британија. Исто така, беше омилено место за одмор многу години поради неговите природни чуда – од одлични места за нуркање до спектакуларни плажи – и неговиот богат занает, кулинарски и историски придонеси. Во оваа книга, парискиот писател-фотограф Алин Кокел (кој дипломирал историја на уметност и антропологија) интимно ги разгледува домородните и космополитските страни на овој рај на островот.

THE SPACE WITHIN: INSIDE GREAT CHICAGO BUILDINGS
За прв пат, ентериерите на некои од најголемите згради во областа Чикаго, дизајнирани од славни архитекти, се претставени на навистина оригинални фотографии.

Првично изградени во 1955 година, именувани во чест на посетата на кралицата Елизабета Втора во Чикаго во 1959 година, империјалните апартмани во историскиот Хилтон Чикаго неодамна претрпеа стилска промена. Покрај комплетно нова декорација (како стаклени камини), двата апартмани сега се опремени со книги кои раскажуваат приказни за градот и хотелот. Меѓу нив е и овој том, кој му оддава почит на познатото архитектонско наследство во градот со текст на Патрик Ф. Кенон и слики на фотографот Џејмс Колфилд. Почнувајќи со куќата Кларк од 1836 година и продолжувајќи до денес, претставени се сите видови и стилови на градба дизајнирани од Френк Лојд Рајт и Мис ван дер Рое, пред значајни трговски, владини и религиозни структури. Иако многу од овие архитектонски ремек-дела се отворени за јавноста, други, особено приватни куќи, може да се видат само овде.

FOUR SEASONS: THE ART OF HOSPITALITY
Седум недели, славната уметница Игнаси Монреал обиколи осум имоти „Четири сезони“ ширум светот за да ја открие суштината на брендот, разгледувајќи ги истакнатите елементи на дизајнот и дестинацијата, како и културата и личностите кои им помогнаа на „Четири сезони“ да добијат статус на култ. Оваа книга претставува 115 слики што ги прикажуваат овие клучни елементи, вклучувајќи портрети на персоналот од готвачот до пред бирото.

ENTRYWAYS OF MILAN
Бидејќи животот во Италија се нормализира по карантин, вистинско време е да се прослави градот Милано, кој се наоѓа во еден од регионите најтешко погодени од КОВИД-19. Уредникот Карл Колбиц се осврнува на некои од иконите, дизајнерски сали изградени помеѓу 1920 и 1970 година, дизајнирани од Џио Понти и Пјеро Порталупи. Книгата нуди увид во модерната естетика на градот што стана синоним за модата и дизајнот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оваа сочна веганска кајгана е направени од брашно од леблебија и лен, а ароматизирана е со куркума и лук. За 5 минути добивате едноставен,...

Cotton Club

Кампањата на Мајкл Корс „the eye has to travel“, есен/зима 2021 година, оди кон Бруклин и Квинс. Моделите Бела Хадид, Синди Бруно и onерон...

Wall Street

Според новиот извештај објавен од Brand Finance, 50 светски луксузни и премиум брендови загубија колективна вредност од 7,6 милијарди долари минатата година и економскиот...

Four Seasons

Поради недостаток на патишта во Гимелвалд, жичарата Шилторн застанува, а има и екстремна пешачка патека опремена со челични скалила… Доколку сакате да уживате во...

Advertisement