Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

12.000 километри од Москва: Чудна абориџинска купола именувана по руска принцеза

Една од најневообичаените планини на светот се наоѓа во Австралија – планините Олгас изгледаат како некои неправилни куполи, или како што заклучиле истражувачите во 19 век, како џиновски розови стогови (купиште од сено) кои се потпираат едни на други. Со своите 550 метри, Олгас, или како што уште се нарекува: Kata Tjuṯa („многу глави“) е приближно висока колку две Ајфелови кули. Овие чудни куполи на југот на Северната територија изгледаат како некој вид „привидение“ поради густата магла и високите температури.

Највисоката од нив, Олга, со висина од 1.066 метри, а во 1872 година истражувачот Ернест Жил го именува во чест на принцезата Олга Николаевна, ќерка на рускиот цар Николај I. титула Барон со која принцезата Олга му оддаде почит за неговите достигнувања.

Олга е исто така највисоката точка во Националниот парк Улуру, светата земја на Абориџините. Планините се формирале од делови од планина што паднала во морето. Пред да се повлечат, морето ги заокружи во мазни форми, а потоа беа завиткани во песок. Карпите што не можеа да ги издржат тешките услови во меѓувреме, исто така се распаднаа на ситна пудра.

Тесни премини и клисури се водат помеѓу куполите, кои ретко го гледаат сонцето, но ветрот немилосрдно ги допира и испушта морничави звуци. Во Долината на ветровите, ров лоциран во центарот на планините, има зелена оаза каде растат багрем, нане и цвеќиња.

Многу растенија во областа преживуваат со само 200 мм дожд годишно благодарение на базените каде што се собира. Веднаш над него е најдоброто место за набљудување на црвеникавите куполи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај балансираната исхрана, исто така овие пијалоци можат да ви помогнат… Ако се обидувате да изгубите тежина,...

Fine Living

Во свет каде многу работи стануваат виртуелни и постојат во една сосема поинаква реалност, можностите се навистина неограничени… Во текот на изминатата година, целиот...

Fool Moon

Што ве чека ако сте ја напуштиле палатата? Spoiler: прекрасен и мирен живот. Принцот Хари даде искрено интервју за неговиот пријател Џејмс Корден во...

Green Tea

Железото е еден од најважните елементи во трагови во нашето тело. Според статистичките податоци, недостаток на железо во организмот се забележува кај 30-40% од...

Advertisement