Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

10-те НАЈУБАВИ ПЛАЖИ ВО МАЈОРКА ЌЕ ВЕ ОСВОЈАТ СО КРИСТАЛНА ВОДА И ДОБРО ВРЕМЕ: Ги истакнуваме локациите што мора да ги видите…

Мајорка е остров на нереални плажи и загарантирано добар одмор, а ние ви ги пренесуваме најубавите!

Мајорка е живописен медитерански остров со волшебни плажи, прекрасни пејзажи и одлична храна. Најголемиот Балеарски остров е дел од Шпанија и има карпести планини, длабоки кањони, бујни шуми и стрмни клисури. Се нарекува и сончев остров, како и бисер на Медитеранот.

Палма де Мајорка е главен град на овој остров, каде не смеете да ги пропуштите замокот Белвер и готската катедрала Ла Сео.

Во продолжение ви ги откриваме 10-те најубави плажи кои мора да ги посетите доколку летово се упатите кон Мајорка.

Палма
Плажата Палма, која се наоѓа во истоимениот залив и се протега на 6 километри на јужниот брег, е препознаена како едно од најдобрите места на островот со услови погодни за рекреација на туристи од која било возраст и социјален статус. Пространото одморалиште на 8 километри од Палма де Мајорка, со повеќе од 500 хотели лоцирани на нејзина територија, е домаќин на неколку милиони туристи од различни земји во светот, привлечени од блага медитеранска клима, висококвалитетна услуга и разноврсна организација на слободното време.

Кан Пикафорт
Плажата Кан Пикафорт во заливот Алкудија се наоѓа во северниот дел на Мајорка, на територијата на истоименото популарно одморалиште, кое се појавило во втората половина на 20 век на местото на мало рибарско село. Живописниот брег привлекува многу туристи со чистотата на плажите, богатството и спортските игри, лесниот пристап до хотелите, бројните споменици на старата шпанска архитектура.

Кала Милор
Кала Милор е опремена плажа на источниот брег на островот која се наоѓа на територијата на истоименото големо одморалиште на границата на општините Сон Сервера и Сант Лоренч, 40 километри оддалечено од Палма. Чистото море, живописниот поглед и одличната услуга на одморалиштето го направија многу популарен меѓу туристите од различни делови на светот.

Ес Тренц
Песочната плажа Ес Тренц е популарна меѓу туристите на кои им е здодевно со места во близина на локални хотели.

Плаја де Муро
Плаја де Мурое добар избор за соло патници, групи пријатели или семејства со деца. Се наоѓа во заливот Алкудија, кој е недалеку од истоимениот антички град-тврдина.Плаја де Муро , која е дел од големата природна S’Albufera de Mallorca, се карактеризира со големо проширување, чиста проѕирна вода и многу чист воздух.

Са Комо
Са Кома е една од најпопуларните плажи на Мајорка, долга околу два километри, која се протега долж југоисточниот брег, на територијата на истоименото одморалиште. Совршената чистота на оваа плажа, снежно белиот песок, препознаен како најбел на островот, модерната опрема и убавината на пејзажот ги привлекуваат најпребирливите туристи од Европа и од другите земји.

Кала Мескида
Врвот на одмор на плажа на многу средовечни туристи може да се најде на северо-источниот дел на Мајорка. Релативно е изолиран од големите градови. Удобен хотелски комплекс за оние кои ја одбрале плажата за подолг престој се наоѓа во близина на Cala Mesquid.

Кала Мондраго
Плажата Кала Мондраго е позната по својот бел мек песок. Областа на плажа долга 75 метри и широка 60 метри се наоѓа во средината на Националниот парк Мондраго на југоисточниот дел на островот. Таму е забрането да се гради, па секој турист ќе може да ужива во недопрената природа.

Сон Мол
Слободно може да се каже дека плажата Сон Мол е класичен пример за модерни урбани плажи. Можете да ги набљудувате новите згради од сите страни. Иако од страната на плажата се гледаат камени блокови, таа ќе ги пречека гостите со кадифено бел песок.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement