Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Џиновски одвод: Без најава впива сè што ќе ѝ се најде на патот (видео)

Поголемиот дел од времето, најголемото езеро во округот Напа, Калифорнија, изгледа како и секое друго езеро. Поради својата убавина, таа привлекува повеќе од милион посетители годишно кои доаѓаат да пливаат, рибарат и скијаат на вода.

Но, кога врне дожд и се зголемува нивото на водата, се појавува вртлог што изгледа нереално. Прекрасната дупка или Glory Hole на вештачкото езеро Berryessa е дел од браната Monticello и претставува џиновски одвод, како оној во кадата. Дијаметарот на дупката е 22 метри, а на дното се стеснува на нешто околу 9 метри ширина.

Glory Hole не е единственото место што влева страв во коските. Гигантскиот одвод над која хеликоптерите не се осмелуваат да летаат во Русија е исто така воодушевувачка.

Гигантската одводна дупка се активира откако ќе се зголеми нивото на водата. Кога водата паѓа, горниот дел од бетонската цевка може да се види над површината на езерото.

Пливањето околу дупката е строго забрането за да не се повтори страшниот настан од 1997 година, кога опасниот вртлог усмрти пливач кој бил премногу блиску од дозволеното.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

It чевлите што ги обожаваат тренди девојките како Пернил Тејсбаек и Бела Хадид се исклучително удобни и практични, а може да се носат и...

Green Tea

Славната 35-годишна манекенка ја сподели својата утринска рутина за убавина на Инстаграм профилот на британски Вог и откри неколку тајни за нејзиниот навистина беспрекорен...

Cotton Club

Без разлика дали имате дизајнерски моден додаток како што е чевли или чанта што не изгледа многу луксузно после долгогодишно интензивно носење, или купивте...

Fool Moon

Жените родени во знакот на Бик, Близнаци и Јарец имаат неверојатен шарм, па на мажите им е многу тешко да се спротивстават. Бик Нема...

Advertisement