Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Ја нема на географската карта: неоткриена земја во Европа за која ретко кој слушнал

На планинското езеро Рика и Сталин имал своја куќичка, односно летниковец каде што го поминувал своето време. За земјата помеѓу Кавказ и Црното море слушнале само малкумина, а причина е тоа што ја нема на географската карта.

Некогашната автономна советска социјалистичка република во внатрешноста на границата со Грузија, прогласила независност во 1992-та година, а ја признале Русија, Венецуела…

Меѓународните организации како што се ОН, Европската комисија, OESS, NATO не го направиле тоа, а поголемиот дел од европските држави Апхазија ја сметаат како дел од Грузија.

Главен град на Апхазија е Сухуми, приморски град кој што е сместен на источното крајбрежје на Црното море. Во време на Советскиот Сојуз, Апхазија била омилено летувалиште и одморалиште на љубителите на природата, а Сахуми исто така вредело да се посети.

Остатоците од римските ѕидини, дворци како и Беслетскиот мост од 12-от век, ‘гласната ботаничка градина’ со повеќе од 5.000 видови билки од 1840-та година се само некои од атракциите на овој град.

На околу 70 километри од Сухуми се наоѓа планинското езеро Рика. Освен што самото по себе е сцена за паметење, и самото возење до него преку планината Кавказ е вистински спектакл.

Со поглед кон густата шума и водопадите, на 950 метри надморска височина е вистински рај за туристите.

Интересно е тоа што и Јосиф Сталин таму имал свој летниковец – покрај езерото.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, овој напис треба да ја зацврсти вашата желба и да ве наведе да купите авионски билет. Пред...

Green Tea

Се надеваме дека никогаш не сте доживеале мигрена. Но, сигурно, познавате некој што ги има овие симптоми. Без разлика дали вие или некој близок,...

Fool Moon

Ријана е вистинска икона на стилот. Секој нејзин стајлинг е спектакуларен, многу необичен и за разлика од повеќето нејзини колеги од шоу-бизнисот, таа воопшто...

Fine Living

Како што знаат сите модерни дами, „animal“ дезенот беше на сцената во последните неколку сезони и очигледно не планира да се откаже од својот...

Advertisement