Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Кинески резорт кој го засени светот со својата убавина: Ѕирнете во бајковитиот замок на средина на езеро

Замокот на Пепелашка во Франција, на Елса во Арендел и замокот на Бел од Убавицата и Ѕверот, Шато де Шамборд, не можат да се натпреваруваат со убавината на кинескиот Jilong Castle Country Club Resort​​…

Зачудувачки мостови, модерни структури и бесконечни полиња со неверојатни облакодери може да се видат во Кина, но самата помисла на замокот дизајниран во бајковитата природа на оваа азиска земја звучи сосема неверојатно. Сместено на малиот остров езерото Вангфенг во североисточната кинеска провинција Гуижоу, неверојатното одморалиште замокот Џилонг ​​може да засрами многу роднини од Баварија.

Изграден пред девет години, овој хотел со пет sвездички е плод на љубовта на еден локален човек, кој своето богатство го стекна со скротување на реки и создавање хидроелектрични мрежи. Една од неговите хидроцентрали се наоѓа недалеку од замокот и е задолжена за производство на електрична енергија наменета за употреба на имотот, исто така.

Прекрасниот хотел се наоѓа на имот што е толку убав што секој средновековен замок во Европа може да му завидува, изгледа многу автентично и изобилува со луксуз. Сепак, реалноста е сосема поинаква, бидејќи целиот овој луксуз и престојот во замок од овој калибар чини само четириесет долари по лице во текот на ноќта. Структурата на замокот е целосно волшебна, раскажува бајка сместена во волшебно опкружување и става голем акцент на деталите, вклучувајќи го и мостот што го поврзува со копното, но и со остатокот од неверојатниот пејзаж.

Според пишаните светски медиуми, уникатното одморалиште на езерото Ванфенг често се опишува како кинеска верзија на замокот Нојшванштајн, замок од бајките што служел како инспирација за замокот на Пепелашка во Дизни Светот. Кинеската опсесија со европските средновековни градби е одамна позната, особено по изградбата на неколку идентични реплики на европски замоци, па дури и со леснотија завршени градови. Едно е сигурно, исто како и другите спортски и културни атракции на кинеските провинции, и ова доаѓа како незаборавно искуство за сите посетители.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement