Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Што мислеле патниците од пред 200 години за денес познатите туристички места?

„O tempora, o mores“ – многумина би извикале! Токму на патувања можете да видите како секој пат носи свои обичаи, а она што некогаш се сметаше за грдо, сега е желба на многу туристи. Затоа, интересно е да се вратиме во минатото, во сега античкиот 18 век и да ѕирнеме како туристите зборувале за некои од денешните популарни дестинации…

Поточно, би било поправилно да се каже дека станува збор за погледот на британските туристи кон светот, бидејќи во овој напис станува збор за нив, богати Англичани кои храбро патувале во светот во раните дваесетти …

„Ова е најгрдиот и најбруталниот град на планетата“, напишал Хорас Валпол во 1765 година за Париз. Ако мислите дека бил груб, само слушнете ги зборовите на Бенџамин Роберт Хајдон, кој на почетокот на 19 век во својот дневник напиша дека Градот на светлината не е ништо друго освен „валкана дупка“.

И денес славната и со задоволство посетена швајцарска Женева не помина многу подобро. Гореспоменатиот Волпол за неа напишал како е „населена со груби луѓе“ и се надева дека повеќе нема да ја види, а жителите не му се допаднале и на легендарниот Чарлс Дикенс, кој напишал дека во Женева „жените изгледаат како мажи и мажите како куче “.

Дури и Мадрид, кој денес е популарна дестинација, не помина добро. Роберт Саути заклучил дека е „непријатно да се шета по овие тесни улички“ и дека скоро го прегазила кочија, а во средината на 19 век, туристите ја препознале легендарната сиеста, што најдобро ја поткрепува следната реченица на Ричард Форд: „Бог работел шест дена, а на седмиот одмарал, додека овде тие одмараат шест, а на седмиот ден одат на борби бикови “.

Од друга страна, коментарите за градовите дадени од друг поет беа доста позитивни. Лорд Бајрон заклучил за Милано дека „градот е импресивен, катедралата е прекрасна и сѐ заедно, потсетува на Севилја“. Му се допаднала и Атина, заклучувајќи дека тоа е „единственото место со кое бил задоволен“.

Во секој случај, сите наведени градови денес се преполни со туристи, па којзнае, можеби некој град кој денес не ви е ништо посебно, за двесте години буквално ќе биде чудо на светот …

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement