Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Шарен тепих од цвеќиња во најсувиот дел од светот: Кога Атакама ги открива своите скриени бои

Јужноамериканската пустина Атакама се наоѓа на едно плато во северниот дел на Чиле. Со само 15 мм врнежи годишно, тоа е едно од најсушните места во светот – научниците претпоставуваат дека одредени делови на Атакама не паднал „нормален“ дожд во периодот од 1570 до 1971 година.

Неговата почва потсетува на многу од терените на планетата Марс, па не е изненадувачки што Одисејата во вселената е снимена во таа област кога требаше да се „игра“ Марс, а НАСА го користи тој простор за тестирање инструменти за време на потенцијална мисија за Марс.

Со таква скржава и сурова клима, малкумина би помислиле дека има живот во Атакама. Но, токму спротивното – пустината има богата флора, а во нејзините граници се најдоа дури 500 видови на растенија кои се прилагодиле на условите за живот тука.

Тука најчесто ќе најдете мајчина душица, кактуси и разни видови треви, па дури и дрвја. Одредени видови дрвја на тој начин растат на надморска височина од 3.000 до 5.000 метри надморска височина.

Шарен, нежен тепих

Најфасцинантна е глетката на пустината која цвета по ретките дождливи епизоди. Како да се обидува да го надомести целиот не-живот во суви услови, пустината експлодира во боја дури и по мали количини дожд.

Феноменот е поинаку познат како „расцветана пустина“ и не е специфичен за Атакама. Но, поради својата сувост, сепак привлекува најголемо внимание и ентузијазам секој пат кога фотографии од розови, жолти и црвени цвеќиња ќе ја преплават пустината.

Повеќе од 200 видови цвеќиња создаваат бесконечен шарен тепих, а повеќето од овие видови се ендемични, специфични само за регионот Атакама.

Туристи, бидете внимателни

Цветовите цветаат од септември до ноември кога, логично, паѓа малку повеќе дожд од вообичаеното, и климатски овој настан е поврзан со бран на топли океански струи познати како Ел Нињо. Поради специфичните услови што владеат таму, цветни не се случуваат секоја година – во просек се случува на секои 5 до 7 години и траат кратко.

Исто така е време на туристичката сезона во околните градови како Хуаско, Валенар, Копијапо, Калдера и други бидејќи туристите од целиот свет доаѓаат да ги доживеат овие нереално убави сцени.

Поради многуте туристи и опасноста што човекот може да ја претставува врз животната средина, бројни еколошки здруженија успешно лобираа за голем број ограничувања и контроли на влезовите во пустината. Исто така, се спроведуваат информативни кампањи за да се предупреди јавноста и туристите за потребата од заштита на оваа сурова и чувствителна област.

Ние ќе се восхитуваме од далеку, со прекрасните фотографии во галеријата и секако со Sting’s Desert Rose во позадина…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement