Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Чувајте ги прстите: Планина е толку кревка што на некои места не треба ни да се допира

Уште од детството, слушаме приказни за минување под виножитото, што во многу различни култури носи многу значења и верувања. Ние (сè уште) не сме го надминале предизвикот да поминеме под виножитото, но најдовме нешто приближно добро – преминување преку виножитото!

Имено, во центарот на Кина, во областа Сунан и Линза, се наоѓа Националниот парк Zhangye познат по своите шарени камени формации, поради што важи за еден од најубавите кинески пејзажи.

Падините на нејзините планини се опремени со разни бои, што им олеснува на странците да го запомнат како „Планина Виножито“. Неговите „шари“ се долги и остро одделени, па затоа некои го споредуваат со слоеви торта.

Тие се формирале на сосема природен начин во меѓусебното дејство на историското движење на тектонските плочи, климатските услови, ерозијата на кал и песок, па затоа треба да се забележи дека овие планини не се толку цврсти како што изгледаат. Забрането е движење надвор од обележаните патеки, како и допирање на кревки карпи и формации.

Паркот зафаќа повеќе од 300 квадратни метри, но добро е да се знае дека цената на билетот вклучува возење со шатл-автобус што ве води до разни и далечни гледишта, така што ќе ви заштеди цел ден пешачење (може и не мора да ја користите оваа опција) .

Најдобро време за посета е помеѓу пролет и есен кога времето е пријатно и сончево. Боите се најизразени за време на сончево време, затоа обидете се да избегнете облачно време, особено во зима кога доаѓањето не се препорачува поради студот и силниот ветер.

Се на се, посетителите истакнуваат дека ова е убава појава благодарна за фотографирање, и бидејќи сè уште не е преплавена со туристи, таа е идеална дестинација за љубителите на долгите патувања и природата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Ние обожаваме брзи и едноставни десерти кои завршуваат на нашата чинија многу брзо. Десертот што ви го подготвивме денес нема да заврши на вашата...

Fool Moon

Близнаците Макс и Ема имаат 13 години. Симпатичните близначки на Џенифер Лопез го прославија 13-от роденден на 22-ри февруари. Утрото на Макс и Ема...

Fine Living

Скоро педесет години од првото изложување на сега култниот тросед Камелеонда на Марио Белини на изложбата „Италија: Новиот домашен пејзаж“ во њујоршкиот МоМА, се...

Cotton Club

Актерката Моника Белучи глумеше во новата рекламна кампања на брендот Картие. Картие е легендарна марка која произведува накит, модни додатоци и луксузни производи. Тие...

Advertisement