Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Често може да се најде на листата на желби на оние кои преферираат малку поинаков одмор,еве зошто е добро да патувате Во Амстердам …

Повеќето од нас ќе изберат дестинации со многу сонце и море за нашиот годишен одмор во текот на летото. Сепак, понекогаш патувањето до планините или на север може да изгледа како добра идеја. Преполните плажи, сообраќајниот метеж, превисоките сезонски цени и постојаното чекање често може да бидат поттик за желбата да патувате на друго место. Во последниве години, северот на Европа често се наоѓа на списокот на многу ентузијасти кои сакаат да го поминат својот одмор во урбана средина, а сепак далеку од големи гужви. Амстердам, главниот град на Холандија, често може да се најде на листата на желби на оние кои преферираат малку поинаков одмор. Ако овие денови размислувавте за малку поинакво патување и одмор, можеби патувањето во Амстердам е токму за вас.

Холандија – различна на многу начини


Холандија е земја различна од нашата по многу нешта. Покрај тоа што Холанѓаните важат за поладни и порезервирани, тие се многу љубезни и љубезни и ќе ви помогнат во секој агол. Со организирана политика, судство, пазар на труд, недвижности и општа администрација ќе наидете на многу разлики во споредба со нашата земја. Холанѓаните се проактивни и поскромни. Живеат во мали куќички, а сите што можат да си дозволат редовно бегаат од градовите во мали монтажни селски куќи каде својот мир го наоѓаат во поскромниот начин на живот. Се занимаваат со земјоделство, сточарство, производство на сирење и цвеќе.

Амстердам – ​​градот на каналите
Амстердамските канали (холандски: Amsterdamse grachten) формираат мрежа од канали на западниот и јужниот дел на средновековното историско јадро на Амстердам со пристаништето, што овозможило соодветно проширување на градот надвор од неговите историски ѕидини, Зингелграхт. Овие канали и улици се изградени во 16 и 17 век, а распослани во концентрични полукругови, поради што се смета за еден од првите урбано планирани градови во Северна Европа и се нарекува „Венеција на северот“.Поради оваа причина, во 2010 година тие беа внесени на листата на УНЕСКО за светско наследство во Европа. Во Амстердам има повеќе од 90 острови и 1.500 мостови и 1.550 историски заштитени градби, главно од 17 век. Зградите им се сите без завеси за да се заштеди на греење, но и да внесат што повеќе сонце во домовите, бидејќи земјата е желна за сонце. Погрижете се да се прошетате со брод по каналот и да го запознаете градот од сосема нова перспектива.

Град кој живее


Во Амстердам, градот на уметноста, ќе наидете на безброј галерии, музеи, ќе им се восхитувате на уличната уметност, но и на локални мали уметници. Впијте го секој можен сончев зрак во еден од неговите прекрасни паркови и уживајте во големиот пловечки пазар на цвеќиња. Амстердам е познат и по своите велосипедисти, кои навистина ги има толку многу што претпазливоста е повеќе од пожелна. Пишувањето на мобилниот телефон и пешачењето по патот овде навистина може да заврши фатално бидејќи голема е веројатноста да завршите на велосипедската патека. Амстердам е град за долги прошетки, а при максималната летна температура од 26 степени ќе заборавите на тропските горештини.

Гастрономска Мека и ноќен живот
Амстердам е мал град полн со занаетчии, кафулиња, слаткарници и врвни ресторани. Задолжително пробајте го холандското сирење и пробајте сè од харинга бидејќи оваа риба е омилена овде. Ноќниот живот овде е надалеку познат, па затоа прошетајте навечер, одете во некои од најпознатите клубови во светот или едноставно прошетајте ја туристичката атракција во Црвениот кварт.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement