Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Црно-бела пустина: Две спротивставени соседи во Египет кои можете да ги посетите во истиот ден

Националниот парк е познат по белиот песок, необичните карпести формации што многумина ги споредуваат со печурки или корнет за сладолед, па дури сред никаде, има стотина извори кои формираат прекрасни оази…

Опсесијата со нереални предели како што се белите пустелии продолжува. Откако видовме водено бело огледало во Боливија и бела американска пустина во Ново Мексико, откривме нешто поблиску до нас.

Фарафра, Египет. Сместено во срцето на земјата, зазема дел од големата Западна пустина западно од Нил со поврзаниот бедуински град Фарафра. Иако е пустина, таа не е толку пустина со своите 5.000 жители сместени во куќи направени од кал. Освен нив, постојат и егзотични видови животни како што се чакали, газели, пустински лисици и мачки.

Најинтересниот дел од Фарафра е т.н. Бела пустина (Sahara al bayda) – национален парк познат по белиот песок, невообичаени карпести формации што многумина ги споредуваат со печурки или корнет за сладолед, па дури и стотина извори што формираат оази среде никаде.

Друг интересен факт е дека Белата пустина се наоѓа веднаш до Црната пустина, која пак се карактеризира со црни ридови во форма на мали вулкани. Тие се високи и до 100 метри и претежно се темни пригушени бои кои варираат од црвена до црна крв. Откако на неговиот раб е откриен скелет на диносаурус, доби примат за природен резерват во 2010 година.

Се разбира, ќе ви биде тешко да стигнете овде без помош на локални водичи и добро теренско возило. Најдобра опција е да ја препуштите организацијата на бедуините, бидејќи тие знаат каде можете да видите дополнителна содржина како што е т.н. Кристалните планини, долината Агабат каде се мешаат речиси златни и бели бои, и тие исто така можат да организираат кампување со традиционално домашно јадење.

Бидете подготвени за високи температури кои можат да достигнат дури 47 степени во лето. Можеби затоа е идеална дестинација за оние кои сакаат бела зима, но потопла варијанта. Во декември, просечната температура е пријатна 20 степени.

За зимогрозните читатели, еве ви идеи за следната година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Оскаровката Ен Хатавеј во оваа карантинска, модно монотона ера, ги почести своите следбеници на Инстаграм не еднаш, туку со дури три метални тоалети. Во...

Green Tea

Најпопуларниот метод за слабеење што секој го знае е броење калории. Сепак, ова не значи дека треба да ја исфрлите целата калорична храна од...

Fool Moon

Веќе во првиот месец од 2021 година се соочуваме со ретрограден Меркур – од 30 јануари до 20 февруари! Кога моќниот Меркур е во...

Cotton Club

Модните брендови постепено се приклучуваат на подготовките за Денот на вљубените. Ријана веќе ја покажа новата празнична колекција за Savage x Fenty, по што...

Advertisement