Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Цветен зен тунел: Волшебен премин што привлекува илјадници посетители на пролет

Ако планирате да патувате во Јапонија за подобри денови, покрај четирите места што ви ги предложивме, додадете го ова ако сте љубител на разнобојни, природни и мирни места.

Kawachi Fuji Gardens во Китакују е приватна градина со дури дваесет видови цвеќиња „wisteria“. Ние го нарекуваме вистерија, и тоа е Вуди алпинист. Познат е и по романтичниот прекар „син дожд“ и е доста распространет во Кина, Кореја и Јапонија, каде често се користи како украсно растение.

Најголемата атракција на овие јапонски градини е т.н. Wisteria tunel, долг и простран тунел целосно обраснат со цвеќиња од лаванда кои нежно паѓаат од врвовите. Всушност, постојат два исти тунели познати под заедничко име, од кои едниот е долг 80, а другиот околу 200 метри.

Градината е отворена во 1977 година и е украсена со повеќе од сто дрвја и мноштво цвеќиња на површина од 10.000 квадратни метри. Потребни беа нешто повеќе од 30 години да се стане светски познат, откако овие фасцинантни сцени и слики го обиколија Интернетот.

Се разбира, Јапонија не би била Јапонија ако во гастрономската понуда нема тематски сладолед во корнет, со бои од лаванда.

Иако оваа градина е далеку од Токио, вреди да се посети ако патувате низ други градови и да се упатите кон Осака и Хирошима.

Ако сакате да ја доживеете оваа бајка во полн сјај, се советува посета на крајот на април или почетокот на мај кога започнува таканаречениот Wisteria Festival, тунелот кои цвета. Единственото нешто на што треба да внимавате е да закажете резервација за вашето пристигнување затоа што, погодивте, илјадници посетители се собраат во тоа време. Кој не би сакал вакво чудо од природата да посети?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За нивните лековити својства можеме да пишуваме до утрина… И врапчињата на гранките знаат дека храната богата со витамини помага во зајакнување на имунитетот...

Fool Moon

Секој хороскопски знак е единствен и привлечен на свој начин. Судејќи според астрологијата, постојат пет хороскопски знаци кои се попривлечни од другите и имаат...

Cotton Club

Новата кампања нè воведува во нови луксузни силуети, како што се чантата Madeline и чевлите Sae 90… Најновата кампања на Jimmy Choo ја слави...

Wall Street

Тешко дека ќе останете рамнодушни кога ќе видите колку темелно најголемата социјална мрежа собира податоци и памети апсолутно секој чекор на корисникот… Овој факт...

Advertisement