Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Храна, излегувања, уметност: Зошто Тел Авив е хит на годината во кој доаѓа целиот свет?

Колку пати сте слушнале дека не треба да се оди во Израел затоа што таму е опасно? Но, кога ќе ја погледнете убавината и раскошот на оваа метропола, ќе посакате за момент да ги игнорирате сите можни опасности и да отпатувате, бидејќи Тел Авив е сè освен опасен град.

Историјата не учи…

Бидејќи Тел Авив е прилично млад град, основан дури во 1909 година. Градот се појавил како еден вид наследник на стариот пристанишен град Јафа со површина купена од бедуините во областа. Тогаш броел само 100 души, а денес, 112 години подоцна, може да се пофали со титулата втор по големина израелски град, кој според последниот попис има само 435.000 жители. А, извесно време беше и главен град.

Зошто токму таму?

Пролетта е идеално време од годината за обиколка на градот. Температурите се соодветни за човек кој сака да го обиколи градот (15 степени, а може да биде и потопло), додека во лето живата покажува многу повеќе. Додадете на ова одлична уметничка сцена, интересен спој на архитектура и храна од 1930-тите и 1940-тите чии мириси ве мамат. Откако ќе дојдете од Тел Авив, можеби никогаш нема да сакате да заминете.

Добро, но како да стигнете таму?

Едноставно, прелистувајќи ги летовите на веб-страницата на Expedia, откривме дека со едно застанување можете да стигнете до Тел Авив од аеродромот во Скопје. Доколку се одлучите да летате со Туркиш Ерлајнс, ќе одморите во Истанбул, а повратен билет ќе ве чини околу 400 евра.

Супер! Но, каде можам да спијам?

Секако, опцијата секогаш може да биде изнајмување имот преку страницата airbnb, но ако сте повеќе за хотели и хостели, тука има онолку колку што сака вашето срце. Местото кое веројатно ќе ве врати во Мајами од времето на култната серија „Miami Vice“ хотел е Brown Beach House. За ноќевање со појадок со поубавата половина треба да се издвојат околу 190 евра. Во хостелот Пепо ќе одвоите трипати помалку.

Ок, што може да посетите тука?

А што сè нема? Па, не залудно еден од основачите на градот Тел Авив пророчки го нарече Њујорк Израел! Џиновскиот булевар Ротшилд се издига од песочните дини на поранешна Јафа и минува низ центарот на градот каде се наоѓа центарот на финансиската моќ, а насекаде има убави барови и прекрасни паркови. Улицата Шенкин нуди многу бутици на локални модни дизајнери, додека пазарот Кармел е нешто наведено под мотото „must see“.

Започнете кулинарска турнеја на неа која вклучува комбинација на храна од Источна и Западна Европа, Африка и израелската кујна. Препуштете се на едноставна улична храна, како што се фалафел и хумус, и знајте дека свежите производи се насекаде околу вас, па можете да однесете дел од нив дома. Но, да ја оставиме храната за момент.

Овде вреди да се посети Музејот на уметност во Тел Авив и да се помине попладнето во разгледување на уметнички дела. Се исплати да одите во областа Фиренца и да уживате во секојдневните барови и кафулиња. Од друга страна, оние кои го сакаат спортот многу добро знаат дека познатиот кошаркарски клуб Макаби е од Тел Авив, па не двоумете се да отидете на натпреварот на ‘гордоста на Израел’.

Дајте малку повеќе за храната и пијалоците

Областа Сарона е добро место за почеток на гастрономски задоволства. Одличниот ресторан Кларо ќе ви понуди отворен поглед на кујната, па во секое време можете да гледате што ви подготвуваат готвачите. Откако ќе ги пробате деликатесите, упатете се кон Јајо и уживајте во богатите вкусови на вино од целиот свет. Веќе спомнавме дека на големиот пазар Кармел можете да се задавите од храна, но едно од посебните задоволства е пиењето кафе на авенијата Ротшилд и гледањето на светот како поминува покрај вас…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement