Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Холандски рај: острови ABC познати по своите прекрасни плажи, скриени базени и знаменца…

Дали сте слушнале за Крибе? Островите ABC, трите најзападни острови на Антилите – Аруба, Бонаир и Курасао, се наоѓаат веднаш до брегот на прекрасната Венецуела. Додека паѓаат јужно од карипскиот појас на урагани, островите се популарна тропска дестинација за посетителите во текот на целата година.

Од плажи со бел песок и тиркизни мориња до спектакуларно нуркање и средби со егзотични животни, островите ABC имаат сè што сака вашето срце. За работите да бидат поинтересни, сите три острови ABC се дел од Кралството Холандија.

Сепак, Аруба и Курасао се автономни, самоуправни острови, додека Бонаир е општина. Затоа, официјалните јазици на островот се холандски и папиаменто. Папиаменту е еден вид музичка комбинација на многу јазици, вклучително шпански, португалски, француски и карипски индиски, но на островите широко се зборува и англискиот јазик, така што посетителите што зборуваат англиски нема да имаат проблем да комуницираат со локалното население.

Како да патувате помеѓу островите ABC?
Патувањето помеѓу островите ABC е можно преку меѓуостровската авиокомпанија Divi Divi Air. Времето на летот е кратко, а цените се достапни, па ова е лесен начин да ги искусите сите три острови на едно патување. Имајте на ум дека сите летови минуваат низ Курасао, па ако летате од Аруба до Бонаир, ќе мора да застанете во Курасао.

Насока, Аруба!
Островот Аруба е дел од холандската заедница речиси 400 години. Денес Аруба е рамноправен партнер во Кралството Холандија. Граѓаните на Аруба со векови ја покажуваат својата лојалност и посветеност на холандското кралско семејство со именување училишта, улици и јавни згради во нивна чест. Дури и главниот град на островот, Орањештад, е именуван по кралската куќа Оринџ. Кралицата е шеф на државата и нејзиниот роденден овде се слави како национален празник.

Кога станува збор за хотели во Аруба, има многу опции. Сè, од ол инклузив мега-одморалишта до мали бутик хотели. Постојат три главни области на островот каде што се концентрирани повеќето хотели (и активности): Оранјештад, Палм Бич и Игл Бич. Една од најголемите атракции на Аруба е плажата Фламинго каде што можете да се забавувате во плиткото со знаменца.

Задолжително посетете го природниот базен кој се наоѓа во рамките на Националниот парк Арикок. Овој мирен скриен базен е создаден од уникатна карпа која го штити од ударот на морето. Тоа е одлично место за пливање или нуркање. Сепак, ќе ви треба возило со димензии 4 × 4 за да стигнете таму, така што резервирањето турнеја е добра опција за посета. Задолжително оставете време и за уживање на плажата и многуте водени спортови кои се популарни овде.

Следно на островот ABC, Бонаир
Во 2010 година, Бонаир се приклучи на сестринските острови Св. Евстатиј и Саба во создавањето на ново соѕвездие во рамките на Кралството Холандија познато како Острови БЕС. Додека политичката промена беше едвај забележлива за посетителите на островот, едно нешто што се промени беше валутата – Бонаир сега го користи американскиот долар како своја официјална валута.

Иако се оддалечени само 120 километри, потребни се два лета од Аруба до Бонаир со Divi Divi Air Company, со кратко застанување во Курасао. Бонаир одамна е познат како „Рајот за нуркање“ на островот ABC, но островот има повеќе да понуди отколку само подводни атракции. За жал, овој остров има помалку плажи од другите ABC острови.

И последниот, шарен Курасао
Сместен во средината на островите ABC на Антилите, островот Курасао е само 20-минутен лет од Аруба или Бонаир. Островот некогаш бил сметан за безвреден од неговите оригинални шпански господари. Сепак, Холанѓаните го сфатија вистинскиот потенцијал на Курасао како трговска база кога го презедоа во 1634 година без отпор.

Освен синиот пијалок и додатокот на коктел, островот Курасао е веројатно најпознат по својот живописен главен град Вилемштад инспириран од Холандија. Зградите лоцирани покрај морето би можеле да се лоцираат во Амстердам исто толку лесно. Курасао има голем број на одлични одморалишта покрај плажа. Но, неговиот раздвижен центар, исто така, заслужува многу време за истражување. За среќа, ако одлучите да останете во Вилемштад, плажата е блиску до вас.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement