Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Хвар повторно прогласен за најдобар европски остров

… и Дубровник е исто така на топ листите според изборот на патниците

И оваа година, по 34 -ти пат по ред, американскиот Конде Наст Травелер ги прогласи најдобрите светски дестинации според изборот на читателите. Дестинациите беа оценети врз основа на критериуми релевантни за категоријата оцени од лоши до одлични, во периодот од 1 април до крајот на мај 2021 година. И покрај ограничувањата на патувањата поради пандемијата, многумина сепак успеаја да уживаат во патувањата, така што над 800.000 читатели учествуваа во изборот на нивната омилена дестинација.

Фаворит меѓу патниците е Португалија, која се наоѓа на врвот на листата од 20 најдобри земји. Хрватска исто така е на истата листа, во „златната средина“ – на деветтото место, зад Италија, Исланд и Грција, и пред Турција, Норвешка и Малдиви.

Хвар беше прогласен за најдобар остров во Европа, надминувајќи го грчкиот Миконос. Списокот вклучува уште 7 грчки острови, како и Мајорка, Корзика, Капри и Британски Џерси, меѓу другите.

Островот со лаванда, одличните вина и синото море не се единственото место што туристите во Хрватска апсолутно го обожаваат: Дубровник е на листата на најдобри светски градови.

This image has an empty alt attribute; its file name is profimedia-0546869935-790x527.jpg

На петтото место, зад Сан Мигел де Аљенде во Мексико, Сан Себастијан во Шпанија, Салцбург во Австрија и Сиена во Италија, бисерот на Јадранот, светски познат по серијата „Игра на престоли“, продолжува да привлекува многу патници година подоцна година.

Покрај одење по калдрмените – улици и посета на тврдините, се препорачува посета на бајковитиот Локрум, со пауни, ботаничка градина и манастир, а ова потсетување на некои драги дестинации и потрага по некои сѐ уште непознати нѐ води кон сон до следниот одмор и секако патување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement