Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Хаваите се дестинација за која сите сонуваме: Постојат многу причини, а овие 3 се најважните

Пред посетата на оваа американска островска земја, треба да се проверат тековните информации за патувањето и тековните епидемиолошки мерки.

Хаваи е последната педесетта членка на Соединетите Американски Држави примена на 21 август 1959 година. Ова е токму единствената меѓу државите составена исклучиво од острови.

Сместени во централниот дел на Тихиот Океан, овие острови се особено популарна туристичка дестинација. Хаваите се познати не само по исклучителните пејзажи и феноменалните плажи, туку и по гостопримството на своите домаќини.

Бидејќи има активни вулкани на островите, ова ја прави оваа земја уште поинтересна. Се смета за вистински рај за сурферите, но и за оние кои се стремат да уживаат, и за истражувачите, особено за оние кои ги проучуваат вулканите и дивиот свет.

Не може да се игнорира фактот дека Хаваи, иако е една од американските држави, во многу нешта се разликува од другите, и не само поради фактот дека е држава составена исклучиво од острови.

Климатски рај

Иако островите имаат тропска клима, највисоката дневна просечна температура е помеѓу 25 и 31 степен. Тоа е токму една од причините за таквата популарност во туристичка смисла.

Во текот на зимата, температурите на Хаваи достигнуваат 40 степени, така што има најмногу туристи од целиот свет. Ова е, во исто време, првата причина зошто Европејците сонуваат за одмор на Хаваи штом ќе дојдат постудените сезони.

Љубезни домаќини
Друга причина што често се споменува е поврзана со локалното население, кое се обидува да ги претстави своите обичаи и култура на посетителите на најдобар начин.

Рај за сурфери
Љубителите на сурфање и спортови на вода сметаат дека Хаваите се вистински рај. Секоја година, натпревари во тој спорт се организираат на познатата хавајска плажа Ваикики.

Што треба да знаете пред да патувате на Хаваи?
Со оглед на тоа дека пропишаните мерки донесени поради пандемијата се уште се во сила, пред да патувате неопходно е да се информирате за тековните барања за патување преку официјалната веб-страница.

Исто така, важно е да се знае дека рестораните и баровите во моментов работат со капацитет од 50%, како и спортските сали и другите објекти. Собирите се намалени на десет луѓе во затворени простории и дваесет на отворено. Маските се задолжителни на затворени јавни места, а важат правила за физичка дистанца.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement