Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Феномен на природата: Чудесно дрво кое живее спротивно на сите правила

Иако се нарекува Дрво на животот, најчестото прашање поврзано со тоа дрво е: Како воопшто е сè уште живо? Имено, изгледа како човек на кого некој му ја разделил земјата под нозете, со секое стапало да оди на негова страна, во форма на „шпага“. Значи, ова дрво виси и во воздухот од неговите корени.

Замислете дека сте на бесконечна песочна плажа и гледате во хоризонтот, во Тихиот океан. Вие сте сами и скоро и да нема луѓе, можеби само некој што шета куче или заљубен пар кој оди на романтична прошетка. Зад вас се наоѓаат само карпи прекриени со шума, и еден мистериозен премин кој е премногу мрачен за да видите што има во него.

Над преминот, две карпи поврзуваат старо дрво со своите корени, како да прават шпага и истовремено формираат покрив над преминот. Па, тоа е токму она што можете да го доживеете на брегот на американскиот северозапад, познат по својата привлечност, поубава од самиот океан: Дрвото на животот.

Ако патувањата ве водат „преку барата“, запомнете ја оваа убава дестинација на север, недалеку од границата со Канада. Дрвото на животот се наоѓа во сојузната држава Вашингтон (не мешајте го со Вашингтон на источниот брег затоа што е околу 5.000 километри разлика), во т.н. Национален парк Олимпик.

Иако се нарекува Дрво на животот, најчестото прашање поврзано со тоа дрво е: Како воопшто е сè уште живо? Имено, тој изгледа како човек на кого некој му ја разделил земјата под нозете, со секое стапало да оди на негова страна, во форма на шпага. Значи, ова дрво виси и во воздухот од неговите корени. Исто така се нарекува дрво Калалох и е еден вид смрека.

Неговите обожаватели го посетуваат секоја година за да видат дали тој сè уште се држи и на нивно изненадување – секоја година повторно ги поздравува на истото место. Единствената разлика е во тоа што секоја година под нејзината тежина се урива за неколку сантиметри. Една двојка доаѓа секоја година 17 години по ред.

А што е со тој пасус што го спомнавме? Внатре е мала пештера во карпата од која извор на вода се влева во океанот. Пацифичките брегови се познати по своите прекрасни зајдисонца, што е само уште една причина за посета.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Advertisement