Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Фасцинантниот симбол на Холандија: Одговори на сите наши прашања за каналите ископани во 17-ти век!

Амстердам е најголемиот и главен град на Холандија и еден од најважните економски и културни центри на оваа популарна земја со лалиња.

Покрај бројните атракции, главната специфичност на градот се каналите кои всушност ги претставуваат главните патишта.

Трите главни канали – Херенграхт, Призенграхт и Кирсграхт, биле ископани во текот на 17 век во Златното доба на Холандија, во форма на концентрични ремени околу градот – познати како Грахенгордел.

Градот е основан во 12 век кога било мало рибарско село.

За време на големиот подем, градот стана важен трговски центар кога трговијата всушност ја надмина претходната основна професија на риболов.

Amsterdam, Amsterdamski kanali

Каналите служеа и како станбена област и како простор за сообраќај и трговија.

Денес, градот има 165 канали чија должина е околу 100 км, а над овие канали се изградени 1281 мост. Заедно со дворците и фасадите на зградите, не е ни чудо што тој е со надимакот Венеција на северот. Исто така, УНЕСКО ги вклучи на својата листа на светско наследство.

Ако некогаш сте се запрашале зошто зградите во Амстердам се тесни, сега ќе ви објасниме.

Имено, во времето на изградбата на каналот, тие сè уште биле во подобра позиција, а колку е поголема фасадата, толку е поголем данокот. Затоа се најде изградбата на тесни згради со големи прозорци за подобра светлина како решение.

Многу од нив сè уште имаат јадица на горниот дел, што се користеше за складирање на стоки доставени од каналите до последниот кат, со цел да се заштити стоката во случај на поплавување.

Поради љубопитноста на туристите, во Амстердам има нуркачи кои се достапни 24 часа на ден. Пожарникарите истакнуваат дека секоја година во каналите паѓаат меѓу 30 и 40 автомобили. Сепак, дури повеќе велосипеди завршуваат во вода (до 15.000 годишно)

Amsterdam, Amsterdamski kanali

Дали градот смрди на канали?

Иако многумина мислат дека со влегувањето во овој град ќе влезат во облак чад од марихуана, има и такви кои се малку пореални и се сеќаваат на потенцијално подоминантниот мирис. До почетокот на 20 век, каналите не беа чисти и тоа ги рефлектираше непријатните мириси во воздухот.

Сепак, откако локалните власти вложија многу напори за прочистување на водата, каналите повеќе не шират непријатни мириси.

Дали има ајкули во каналот?

„Каде што живеам, има ајкули во каналите, затоа прашувам“, вели еден Австралиец на TripAdvisor.

Но, треба да имаме разбирање за нашите трауми и смирено да објасниме – нема ајкули, но нема и пливање.

Пливањето не е дозволено?

Иако водата е почиста од порано, сепак не е доволно чиста за пливање, а каналите служат како правци за чамци и чамци.

Постојат посебни места за пливање во градот и само една официјална пригода: градско пливање во Амстердам. Тоа е ден од годината кога можете да пливате маратон со други за хумани цели. Градот го користи како реклама за квалитетот на водата, но претходно се преземаат мерки на претпазливост.

Водата се испитува за бактерии и датумот на пливање се одредува во зависност од временските услови. Кралицата Максима од Холандија, исто така, се обиде да плива во каналот во 2012 година и како дел од маратонот.

Amsterdamski kanali, Amsterdam

Дали има риби во каналите?

Да! Преовладуваат костур и штука, и не е невообичаено да се видат рибари како ловат покрај каналите.

Дали водата замрзнува во каналите?

Да, но ретко. Кога тоа сепак ќе се случи, лизгалките стануваат нови велосипеди. Тоа е убава глетка на баби и дедовци како самоуверено лизгаат и се опуштаат низ градот и сопствениците на кучиња чии миленици лизгаат повеќе отколку што одат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement