Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Убавините на Нов Зеланд: Езерото Текапо и полето Лупин како магична светска сцена (фото+Видео)

Текапо е едно од најубавите езера во светот, а се наоѓа во подножјето на планината Џон.

Неверојатната тиркизна нијанса на вода е нешто што е многу специфично за ова езеро.

Таа е создадена со топење на глечерите, кои создаваат ситен песок со нивното постојано дејство.

Парчиња карпи, кои замрзнуваат во глечерот, делуваат како честички од песок, а кога нивната количина е доста голема, водата станува сива.

Во комбинација со снежните врвови на планините и бојата на езерото, сцената навистина изгледа неверојатно.

Сепак, тоа не е сè што го прави ова место толку посебно.

За убавината на сцената придонесува и прекрасното поле на лупини, растенија кои растат до 2 метри во висина и имаат цвеќиња од виолетова, розова, бела и портокалова боја.

Цвета од средината на ноември до средината на декември, кога овој дел на Нов Зеланд станува еден од најубавите делови на светот.

Исто така, езерото Текапо е феноменално за гледање на ноќното небо.

Дури и Меѓународната организација за ноќно небо го прогласи за едно од најдобрите места во светот за набудување на ѕвездите.

Погледнете како изгледа ова прекрасно место:

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Секси потпис е лично впечатливо секси движење на жената – маневар на кој размислува нејзиниот партнер со часови откако достигнал оргазам, со денови потоа,...

Fine Living

Ако не сте тип на жена која редовно се прегледува „јужно од границата“, можеби нема да сфатите дека, како и остатокот од вашето тело,...