Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Турската ривиера е дестинација број еден за одмор на Медитеранот,Привлекувајќи дополнително Внимание со Уникатната Култура И Историја…

Турската ривиера, која со векови привлекува посетители со своето блескаво крајбрежје кое се протега на илјадници километри, како и со блага клима со 300 сончеви денови во годината, е идеална локација за летен одмор. Овој препознатлив регион, кој ги пречекува гостите среде недопрени плажи украсени со сино знаме, светло сонце во текот на целата година и исклучителна природа во која бујното зеленило се претвора во тиркизна боја, денес на посетителите им нуди сосема нови можности во рамките на концептот на летен и семеен одмор.

Лето без конкуренција на најубавите плажи на Медитеранот
Сместена покрај медитеранскиот брег на Турција, во регион полн со природни чуда, турската ривиера е дестинација која не смее да се пропушти. Претставувајќи им на посетителите незаборавен одмор кој ги комбинира природата и историјата, краткото видео ги прикажува сите аспекти на регионот со цел да ја позиционира турската ривиера како дестинација фокусирана на луѓето и нивното искуство, како и слики од плажата Капуташ, Кемер, Манавгат и Кекова.

Турската ривиера е центар на најлуксузните и најудобните одморалишта на Медитеранот
Ставајќи ја турската ривиера во првите редови како локација за незаборавни спомени за собирање со вашите најблиски, престој во луксузни сместувачки капацитети кои обезбедуваат удобност додека нудат квалитет на услуга од соништата, филмот се фокусира на уникатните можности во регионот за семејството и пријателите. Со многу ресторани со локална и интернационална кујна, терени за голф отворени 24/7, велнес центри, детски игралишта и многу други содржини, турската ривиера го претвора обичниот летен одмор во незаборавно искуство.

Место на историски и културни искуства на Медитеранот
Дестинацијата нуди речиси неограничени можности за љубителите на историјата и археологијата, како и за љубителите на морето. Нагласувајќи ги длабоките корени на регионот во минатото, кое датира од праисторијата, видеото нуди фасцинантен приказ на храмот на Аполон и античкиот театар, двата лоцирани во античкиот град Сиде. Античките градови Патара, Аспендос и Сагаласос се меѓу оние центри кои го откриваат огромното историско наследство на турската ривиера.

Патара, водечкиот град на Ликиската империја, лоциран на 200 километри од центарот на Анталија, е местото каде што живеел Свети Никола, денес попознат во светот како Дедо Мраз. Црквата Свети Никола во Патара дава увид во уметноста на Источното Римско Царство и со својот архитектонски стил и украси е најистакнат пример за блискоисточниот римски период.

Аспендос, кој се наоѓа на 45 километри источно од Анталија, е дом на најдобро зачуваниот театар од римскиот период, како во Анадолија, така и во целиот Медитеран.

Сагаласос, во областа Агласун во Бурдур, е древен град на најголема надморска височина во светот, со театар во кој се сместени девет илјади луѓе. Како најважен град од римскиот царски период во регионот на Писидија, тој беше вклучен на тест-листата на светско наследство на УНЕСКО во 2009 година.

Незаборавна гастрономска авантура со свежи медитерански производи
Покрај туризмот, турскиот медитерански брег е познат и по земјоделското производство и производите кои се извезуваат во многу земји. Нагласувајќи ја одржливоста, новото видео привлекува внимание на гастрономијата на турската ривиера и патувањето на намирниците од фармата до трпезата, претворајќи се во вкусни јадења од познати готвачи. Собирајќи ги посетителите со нивните семејства и најблиските на маси кои го нудат најдоброто од турската кујна, турската ривиера обезбедува и незаборавна кулинарска авантура, со своите луксузни ресторани и хотели кои нудат различни опции за светската кујна.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement