Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА Перу го отвори Мачу Пикчу за само еден турист (ФОТО)

Џеси Катајама допатувал во Перу уште од март, но Мачу Пикчу беше затворен поради пандемијата на коронавирус. Перуанскиот министер за култура Алехандро Неира изјави дека Катајама доби дозвола за пристап откако испрати специјално барање. Јапонецот првично требал да помине само неколку дена во Перу, но останал значително подолго поради забраната за патување. Сепак, тој ја постигнал својата цел минатиот викенд благодарение на добрата волја на перуанските власти.

Мачу Пикчу е од ерата на Инките и е популарна туристичка атракција. Се очекува да биде отворен за јавноста во ноември, но бројот на посетители ќе биде ограничен.

Перу потврди повеќе од 849.000 случаи на инфекција од почетокот на пандемијата на коронавирусот, а како резултат на тоа починале 33.000 лица.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...

Fool Moon

За разлика од другите хороскопи, бурманскиот хороскоп се потпира на денот во неделата кога сте родени наместо на годината. Астрологијата постои скоро онолку време...

Cotton Club

Живописен стајлинг на војвотката. На 20 октомври, Кејт Мидлтон и принцот Вилијам се состанаа со хероите и учесниците на фото-проектот Hold Still посветен на...

Cotton Club

Креативната директорка на брендот Шанел, Вирџинија Виар, научи многу од нејзиниот учител Карл Лагерфелд, вклучително и создавање бестселер што ќе лови илјадници девојки ширум...