Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Тропско парче Европа среде Атлантикот: Оаза на зеленило и вода од која можете да набљудувате китови

Во Португалија, но далеку од португалското копно, има мало парче зелен рај наречено остров Флорес.

Од португалскиот брег е оддалечен скоро 2000 километри и лежи на сред Атлантик. Сепак, посетителите се и повеќе од подготвени да посегнат толку далеку, на сред океан, само за да го видат. Зошто?

Флорес е дел од архипелаг наречен Азорски Острови, а го нарекуваат и „жолт остров“. Иако денес е дел од Португалија, тој е откриен во времето на Колумбо, во средината на 15 век. Долго време беше целосно изолиран од светот, и тука американските ловци на китови доѓале на лов за вредна стока.

Дури во 20 век Флорес доби важност, а неодамна стана важна туристичка дестинација.

Неговите зелени полиња и кратери исполнети со вулкански езера формираат прекрасни сцени, и само кога илјадници сино-розови цвеќиња цветаат во текот на летото, станува целосно јасно зошто се нарекува Флорес.

Целиот остров е полн со долини и планини. Иако највисокиот врв достигнува „само“ 914 метри надморска височина, тоа не го намалува впечатокот за импресивен пејзаж.

Ќе се затекнете исто како во џунглите на Латинска Америка, природата тука е дива во густо зеленило, езера, водопади, пештери, па дури и мали извори на топла вода. Сето ова е благодарение на влажната, суптропска клима создадена од топлите океански струи.

Летото е топло, а зимата е блага – од декември до март температурите се движат околу 14 или 15 степени. Високата влажност нема да им се допадне на оние кои не ја сакаат, но ако сте љубител на тропските предели – барем ви е поблиску од Куба.

Дали некој живее тука? Да, околу 3.600 жители живеат претежно во помалите градови долж крајбрежјето. Најголем град е Санта Круз дас Флорес на север, со 70% од вкупното население и единствениот аеродром на островот. Жителите главно се занимаваат со земјоделство и туризам по потреба.

Тие ќе бидат среќни да ве пречекаат, да ве одведат до центарот на островот каде ќе видите дури седум вулкански кратери кои сега се исполнети со езера или да ве одведат на јавање на коњи и набљудување на китови.

Тоа е традиционален остров каде свеченостите и прославите се претежно религиозни по природа, но без разлика дали се работи за ваша турнеја или не, сигурно ќе ве воодушеват мноштвото музика, бои и секако – локална храна.

Бидејќи Флорес не е голем остров, лесно е да го посетите со панорамско возење со брод. Не потпирајте се премногу на јавниот превоз, туку изнајмувајте велосипед или автомобил – и уживајте во патувањето за цел живот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement