Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Топ листа: Дестинации што сакаме да ги посетиме кога ќе заврши пандемијата

Верувале или не, за само 59 дена ќе зачекориме во 2021 година, со надеж дека ќе ги оставиме сите лоши работи што се случија во оваа година, зад себе…

Пандемијата на вирусот корона продолжува да нè заплашува секојдневно, со зголемен број на заразени, што во најавата не спречува да планираме патувања до познати, туристички дестинации. Сепак, со огромен број неистражени територии, локалитети и скриени агли, можеби ќе можеме да ја започнеме следната година на вистински начин.

Меѓу многуте туристи, Малдивите, Бора Бора и Карибите се сè уште омилени дестинации за посета дури и во време на пандемија, а ние имаме предвид да подготвиме список на главни премиум дестинации за 2021 година, каде ќе можете да уживате во недопреното богатство на природата, опкружено во исто време премиум луксуз.

Новото лице на патување ни доаѓа без маска – има помалку луѓе околу нас, во сила се повеќе правила и регулативи, но сигурно мислиме дека е време да ги спакуваме куферите и да излеземе во светот. Придружете ни се и изберете една од дестинациите од нашата листа, што можете да ја откриете во галеријата:

Ирска:

Фантастичната земја од работ на Европа е позната по своите зелени ридови кои ве оставаат без здив, нерамни карпи и ветровити карпи. Но, не е сè во природната убавина, Ирска е исто така земја со жива атмосфера, настани и фестивали во текот на целата година како познатиот TradFesta што се одржува во Даблин или петдневната прослава на Денот на Свети Патрик, како и Меѓународниот фестивал на остриги и морски плодови за љубителите на гастрономијата. Се проценува дека во Ирска има околу 30.000 замоци, како што е познатиот замок Даблин во главниот град или некои необични избори како замокот Бларне, замокот Бунрати или замокот Данлус.

Бутан:

Бутан има освоено неколку награди со добра причина. Тоа е водечка зелена дестинација, која има планини со завеани врвови и долини богати со вегетација. Бутан е познат како кралство на среќата, со позитивна атмосфера и луѓе кои секој ден го сметаат за благослов. Богатата култура што можете да ја запознаете овде предизвикува стравопочит и отвора нов свет за патниците, што може да се открие преку слушање древни приказни и други активности.

Тахити:

Тахити е всушност група од пет острови познати како Француска Полинезија со фасцинантен морски живот и подеднакво зачудувачка разновидност на луксузни хотели и одморалишта. Недопрен песок, кристално чисти вода и зачудувачки дождовни шуми го прават Тахити идеален избор за почетокот на сезоната на патувања кога пандемијата конечно ја игра последната улога. Исто така, гастрономијата на Тахити не е за потценување и ви нуди свеж француски леб, колачи, класични континентални јадења и специјалитети од морска храна. Не пропуштајте ја можноста да ги истражите водите околу Тахити, за навистина да го запознаете овој необичен агол на светот.

Хелсинки:

Како совршена дестинација за љубителите на дизајнот и архитектурата, главниот град на Финска нуди сè што ви треба за квалитетен одмор – долга историја, фантастична гастрономија и дизајнерски кварт полн со луксузни модни продавници, антикварница, уметнички галерии и ресторани. Доколку сакате да се препуштите на убавините на природата, ви предлагаме да го посетите националниот парк, Nuuksio и туристичката страница Porvoo , кои ќе ви понудат изобилство на историја, интересни куќи обоени во црвена боја и бројни деликатеси. Посета на Финска сигурно нема да биде комплетна без релаксирање во традиционална сауна.

Бора Бора:

Иако не ви треба причина да ги посетите најубавите острови во светот, ние ќе ви дадеме неколку. Бора Бора е рај во кој никогаш не се чувствувате преполн (секогаш ќе најдете место на плажа), ја посетуваат среќни луѓе кои не бараат ништо ефтино. Бора Бора се препорачува заради својата тиркизна лагуна, светло белите песочни плажи и луксузните летувалишта. Уживајте во декадентни бањи, француски деликатеси, неспоредливи спа-третмани или пливајте со ајкули… Сето ова ве чека на Бора Бора.

Малдиви:

Идилично одморалиште на плажа повеќе од често прави идеален одмор. Неверојатни нови хотели, осаменост и островски живот полн со луксуз ќе го направат ова неверојатно социјално дистанциран избор следната година. Водите на Малдиви изобилува со богат морски живот што го прави едно од најдобрите места за нуркање во светот. Луксузни одморалишта како Sovana Fushi, Como Cocoa Island, Raffles Maldives Meradhoo се однесуваат со гостите како кралски семејства со ненадмината попустливост и размазеност. Малдивите ви даваат можност буквално да живеете на океанот со безброј видови површински вили каде ќе се разбудите со панорамски поглед на огромното тиркизно море и да спиете со звукот на брановите. Малдивите навистина нудат непобедлива комбинација на приватност, луксуз, природа и романса.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дојде денот Доналд и Меланија, американскиот претседател и прва дама во заминување да ги напуштат Белата куќа и Вашингтон! Двојката се појави на церемонијата...

Fool Moon

Типот на личност, кој денес често го нарекуваат INFJ, Карл Јунг го сметал за најубав и редок. Што стои зад кратенката INFJ? Едноставно: интровертно,...

Fool Moon

“Веганизмот дефинитивно влијае позитивно на вештините за водење љубов. Тоа сум го слушнала многу пати од други луѓе, и самата сум веган, па затоа...

Cotton Club

Поранешниот супермодел очигледно добро се снаоѓа и за време на изолацијата. Иако нема класични емисии поради пандемијата на коронавирусот, Хелена им приреди вистинско „жешко“...

Advertisement