Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Тајната на најстарата туристичка атракција во Англија: Пештера каде водата претвора сè што ќе допре во камен

Ако некое патување ве однесе во Англија (кога сето ова ќе заврши со коронава), со топла препорака ви предлагаме да ја посетите една од најстарите туристички атракции, за која веруваме дека ќе ве остави целосно без зборови.

Ако сте љубител на застрашувачки приказни, Кнерсборо во Северен Јоркшир, каде се крие легенда што ќе ви ја залади крвта.


На прв поглед, шармантниот англиски град е тивок, семејно место, искапен во сонцето и подвиткан на реката Нид, преку која сообраќаат возови.

Бидејќи почвата на која се наоѓа градот е полна со минерали, Кнерсборо исто така се смета за бања.

Една од гордостите на градот е разрушениот замок по кој е именуван градот, како што е наведено на Википедија, е отворен за јавноста и се наплатуваат влезници. Внатрешната страна на замокот е претворена во простор за одмор, со куглана и сцена за разни настапи во текот на летото. Тие се домаќини на бројни настани, како што е Фестивалот ФЕВА (Фестивал на визуелни уметности и забава). Замокот сам е во сопственост на монархот како дел од имотот на војводството Ланкастер, но со него управува округот Харогејт.

Но, она што е уште поинтересно за туристите е пештерата Шиптон, која се наоѓа на периферијата на градот, каде има бунар „што паѓа“, каде што водата претвора се што ќе допре во камен. Имено, пештерата е поврзана со легендарната пророчица – мајката Шиптон (околу 1488 – 1561 година), родена како Урсула Саутеј и наводно сопруга на Тоби Шиптон.

Според легендата, мајката Шиптон е родена во оваа пештера за време на силно невреме. Нејзината мајка имала само 15 години кога ја родила и иако била мачена да признае кој е нејзиниот татко, таа никогаш не дознала. Без поддршка од семејството и пријателите, таа ја одгледувала Урсула сама во пештера неколку години.

За Урсула се тврди дека изгледала чудно, како вештерка и дека е заинтересирана за книги и натприродни работи, според Motherhipton.co.uk. Поголемиот дел од своето време го поминала во пештерата каде што е родена и во блиската шума, каде собирала билки, а подоцна од нив направила и магични напивки.

Живеела 73 години и била широко позната пророчица, сè додека кралот лично не сакаше да дојде до нејзините нозе, па го испрати својот најблизок кардинал да биде првиот што ќе го слушне ова пророштво. Сепак, не му се допаднало тоа што му го кажала неговата мајка Шиптон, па наредил да ја запалат на клада како вештерка.

Сепак, тоа не се случило, но тој успеал да се погрижи таа никогаш да не биде погребана како што наредила црквата, па затоа се изгубил таму каде што всушност се наоѓа нејзиниот гроб.

Од тој ден, наводно, водата тече низ пештерата и бунарот претвора сè што ќе допре во камен.

Оваа пештера е туристичка атракција од 1630 година. Научниците утврдиле дека водата содржи невообичаено висок процент на минерали, па затоа создава цврста минерална обвивка околу работите со кои доаѓа во контакт, исто како што се формираат сталактити во пештерите.

Самиот процес на скаменување трае помеѓу три и пет месеци, а сè што ќе оставите под капките вода ќе стане камен кога ќе се вратите. Луѓето оставилњ секакви работи, од мечиња до велосипеди, и сè стана статуа.

Од вас зависи во што сакате да верувате. Дали водата ја маѓепсала мајката Шиптон или е дело на природата, проценете сами.

Едно е сигурно, легендата е сè уште жива, а барем можете да ги sирнете фотографиите од ова волшебно место.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Меган Маркл е критикувана за новите фотографии! Ова е прва официјална фото-сесија на војводата по одрекувањето од кралските титули. Меган Маркл и принцот Хари...

Fool Moon

Древните индиски мудреци „риши“ биле вистински научници за нивното време. Иако ги немаа на располагање техничките достигнувања со кои науката денес открива фантастични работи...

Cotton Club

Силната и многу заводлива боја на црвено вино е создадена за есенска шминка, а тоа ќе доминира на лицето, па затоа ќе биде доволно...

Fine Living

Тоа е време од годината кога нашите домови се повеќе се исполнуваат со топли, сочни и рафинирани ароми на миризливи свеќи. Мирисите се многу...