Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сте слушнале ли за бајковитиот град чии улици се всушност канали?

Некои места на нашата планета се толку прекрасно убави што кога првпат ќе ги видиме на фотографија мислиме дека се работи за филмски сет. Едно такво место е холандскиот Гитхорн (Giethoorn).

Малиот град на северот на Холандија може да изгледа како место од бајките, но сè што е во него е многу природно. Холандска Венеција, како што го нарекуваат Гитхорн, е изграден на мрежа од тесни канали и не е филмски проект од бајките.

Околу 2.600 луѓе живеат во овој живописен град и тоа е еден вид рурална оаза на мирот, чија веб-страница вели дека „најгласниот звук што може да се слушне таму е гракање на патки или гласови на други птици“.

Во овој град, дури и поштар доставува пошта со брод, но од друга страна лесно може да се стигне со автомобил од Амстердам.

Бидејќи нуди и поинаков избор на сместување во B&B, ова е дефинитивно место кое треба да го посетите доколку се најдете во Холандија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Колку пати сте слушнале дека не треба да се оди во Израел затоа што таму е опасно? Но, кога ќе ја погледнете убавината и...

Wall Street

Рош Македонија и Триглав Осигурување започнаа стратешка соработка во доменот на доброволното приватно здравствено осигурување, со вклучување на услугите на Foundation Medicine во полисите...

Green Tea

Меѓу кулинарските стручњаци кои привлекуваат внимание со своите иновации е и познатиот готвач Доминик Орсини, кој ни открива како да го воведеме виното со...

Fine Living

Од комбинирање материјали до неутрални и зелени тонови – ова се трендовите што ќе сакате да ги имплементирате во вашата кујна. Како што се...

Advertisement