Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Стариот град Хои Ан: Вековен живописен дел од Виетнам кој мора да го посетите

Она што денес ги воодушевува посетителите е неговата зачувана состојба, а тоа е потврдено од УНЕСКО, што го наведе како светско наследство во Азија и Океанија во 1999 година.

Тоа е стариот град Хои Ан на устието на реката Ту Бон во морето. Што го прави толку посебен? Порано беше познат и важен меѓународен пристанишен и трговски центар. Бројни трговци од разни земји кои дојдоа овде ги кренаа своите простории удирајќи во живописен печат на градот. Она што денес ги воодушевува посетителите е неговата зачувана состојба, што беше потврдено од УНЕСКО со тоа што го наведе како светско наследство во Азија и Океанија во 1999 година. Овде можете да зачекорите во минатото и да видите како изгледаа тесните улички, малите стари куќи, храмовите и да го набудувате животот на старите занаети како што се правење теписи и керамика. Мали продавници и занаетчиски работилници се наоѓаат во куќи долж крајбрежјето кои се изградени претежно од дрво.

Кинеските и јапонските влијанија се видливи врз архитектурата и ќе најдете богатство на култури во различни верувања. Некои заедници тука сè уште го обожаваат култот на дожд, грмотевици и други природни феномени. Меѓу највпечатливите симболи на градот е т.н. јапонски мост од 16 век. Го граделе јапонски трговци, а на крајот бил подигнат будистички храм. Иако е познат по својот најпознат дел, стариот град, Хои Ан не е град што „дише“ во традицијата. На помодерниот дел од градот му помогна полски архитект во 90-тите години на минатиот век, затоа немојте да се изненадите кога ќе ја видите неговата статуа „Казик“ во градот.

Тука исто така ќе најдете многу места за излегување, ефтина улична храна, курсеви за азиска кујна, музеи, плажи и, воопшто, живост што владее во шарените азиски улици. Претпоставувате, не заборавајте на фестивалот на полна месечина Хои за полна месечина и за време на кој се палат фенери и свеќи, и се разменуваат цвеќиња и подароци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement