Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Срем и Славонија: ве носиме во Цвелферија, рај за љубителите на руралниот туризам…

Автентични, оригинални, нерасипани од туристи, богатство од обичаи, традиционална гастрономија и зачувана природа – селата кај Жупања се идеален избор за одмор.Не сте слушнале за Цвелферија? Незнаете дека е во Хрватска?

Cvelferija

Терминот потекнува од периодот на Воената граница и германскиот назив за Дванаесеттата чета – или како што некогаш се нарекувала четата – со седиште во Дреновци, која била дел од 7-миот граничен полк Брод. Овој историски дел на Срем е географски поврзан со словенските села и градот Жупања и со нив создава уникатна рурална област совршена за одмор и уживање, а еве што треба да посетите.

Cvelferija

Музеј на Цвелферија

Етнографска, историска и уметничка збирка, повеќе од две илјади предмети во фондот, атрактивни изложби, виртуелни работилници на ракотворби, традиционални играчки и игри од минатотo, сето тоа го нуди Музејот на Цвелферија во Дреновци. Задолжително посетете го кога ќе поминете низ ова село, каде повторно ќе се поврзете со природата, ќе ја откриете убавината на традицијата и фолклорот и ќе уживате во здравата и свежа храна произведена на неколку семејни фарми. Во 90-тите години од Дреновац започна фолклорната манифестација Распјевана цвелферија, која секоја година се одржува во различно село на поранешната чета, а веќе десет години секој мај во нејзините села се одржува атрактивен коњички маратон.

Скриената дама Шумановачка

Скриено во идиличното опкружување на словенската дабова шума, аџиите го нарекуваат и Светилиштето на Мајката на добрата надеж Скриена дама на Шумановачка. Тоа е најстарото светилиште во вуковарско-сремската жупанија и повеќе од 650 години на ова место се случуваат чуда, од кои некои станаа легенди. И денес Цвелферите зборуваат за исцелување на слепа девојка која се измила со вода од бунар на стотина метри од светилиштето. Ова е место со посебна енергија, зелена оаза на мир и духовност. Таму фрањевците најпрво изградиле дрвена црква на темелите на црква опожарена за време на османлиските освојувања, а потоа во 1822 година и денешната црква.

Skrovita Gospa Šumanovačka

Патот на Златната нишка

Од Цвелферските градови Дреновац и Врбање, тематскиот пат Златна нишка води до Бошњаци, Градиште, Шишковци, Черно, Крушевица, Бабина Гредо, Штитар сè до Жупања, која во времето на Цвелферија била во Единаесеттата чета. со неа споделува долга гранична историја, за што сведочи автентичниот Граничарски чардак. И споделува не само историја, туку и опуштен начин на живот, гурмански хедонизам, богати шуми, но и типичен селски амбиент покрај Сава. Имено, иако е град, Жупања настанала со „стеснувањето“ на посавинските села, па се губи границата меѓу градското и руралното. Патот со златна нишка им се препорачува на сите кога ги посетувате Шри Ланка и Славонија, особено ако сте љубители на традицијата, старите занаети, најубавите ракотворби, извонредните јадења и опуштениот начин на живот… Тука започнуваат пријателствата со чокањчиќ од врвен квалитет на мирисни овошни капки и никогаш не завршуваат.

Cesta zlatne niti

Возење велосипед

Цвелферија е одличен избор за велосипедистите. Атрактивната рута Срем минува низ Гуња, ​​Врбања и Дреновци, која го поврзува јужниот дел на жупанието Вуковар-Срем со североисточниот дел и се поврзува со меѓународната дунавска рута или официјално Евровел 6.

Srijemom na biciklu

Маршрутата не е напорна, па затоа многу се препорачува дури и за оние кои не сакаат велосипед. Прекрасното рурално подрачје, мирот и тишината на околните села опуштаат и ги полни батериите.

Рутата Срем е кружна, така што секогаш можете да се вратите на почетната точка… Или истражувајте понатаму, бидејќи штом ќе започнете, тешко е да се запре. Таму е едноставно многу убаво и удобно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement