Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сосема поразлична романтика со поглед на поларната светлина

Честопати на нашите списоци со желби за идно патување се наоѓаат романтични градови кои нудат многу содржина во однос на гастрономијата, културата и шопингот или бесконечните песочни плажи на тропски остров. Но, понекогаш она што навистина ни треба за одмор е враќање кон природата и потрадиционален начин на живот. Драматичниот пејзаж на Лофотен во северна Норвешка, една од најсеверните населени области на Земјата, го одзема здивот. Стрмни планински клисури, синото море во контраст со црвените рибарски колиби и небото над отворено море се незаборавни погледи до кои не е лесно да се стигне – само од Осло ви треба авион, а потоа и возење со брод.

Архипелагот Лофотен е идеален за оние кои претпочитаат помалку асфалтирани патишта и активен одмор, бидејќи оваа дестинација нуди вистински задоволства за авантуристи. Леденото море нуди многу можности за сите оние кои се осмелуваат – освен веслање, можно е и нуркање со морски цицачи, а дестинацијата е исклучително популарна кај сурферите, кои понекогаш одат на брановите дури и за време на снежните бури.

Кога станува збор за гастрономијата, најчеста храна е бакалар, до степен до кој неофицијалното мото на градот Хенингсваер е парафраза која гласи: „Во бакалар веруваме.“

Но, најголемиот егзотизам на оваа дестинација лежи токму во спецификите на географската локација и климата. За најжешките летни денови, температурата достигнува освежувачки 17 степени. Од крајот на мај до средината на јули сонцето воопшто не заоѓа, додека од почетокот на декември до почетокот на јануари воопшто не изгрева, а во периодот од септември до март е можно да се види фантастичниот феномен на поларната светлина. Ненадмината мешавина од недопрена природа, спорт и традиционален начин на живот е причината што оваа дестинација на северот ќе се најде на списоците за идни патувања на сите љубители на уникатен одмор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Рикардо Тиши и оддава почит на врската што постои помеѓу човечката раса и природата. Заклучен во своите четири sида поради пандемијата на коронавирус, Рикардо...

Route 66

Пред две години, Bugatti го претстави Centodieci како почит кон ултра интересниот суперавтомобил EB110 на Roman Artioli – модел инспириран од Bugatti Chiron, кој...

Fool Moon

Создадено за справување со темни и подуени кругови под очите. Иако модната линија на Ријана, Фенти е ставена во мирување, нејзиниот потфат „Фенти Скин“...

Cotton Club

Нашироко и долго пишувавме за фризурите што ќе бидат популарни во 2021 година. Секој веќе знае дека најбараните ќе бидат шишките, модерна верзија на...

Advertisement