Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сонувате за далечни земји и незаборавни авантури? Еве неколку дестинации за инспирација

Нема ништо толку возбудливо и слободно како да ,,рипнете” во вашето скапоцено возило и да тргнете на отворен пат. И кој е најдобриот начин да го подигнете искуството од тоа да го претворите вашето прекрасно возење во епско патување?

Ветувајќи ја авантурата, слободата и некои прекрасни пејзажи на патот, Европа нуди разновидни возења надвор од овој свет што ќе ве натераат да посакате да ги поминете во секоја педа од патувањето, од кривулести правци од планината до живописни патишта прегрнати со морето.

Под услов да сте добро опремени со вашата меѓународна возачка дозвола од Меѓународната асоцијација на возачи, вашето возило е здраво и сте спакувале се што ви треба за такво патување, единственото нешто што треба да направите е да изберете каде да одите. Подолу погледнете го нашиот  избор на најдобрите патувања што можете да ги направите низ Европа. Каде ќе се упатите прво?

Брегот на Амалфи и пошироко, Италија

Позитано е шарен италијански град во регионот Кампанија, во близина на Неапол.

Совршено живописното крајбрежје Амалфи во Италија е врвен избор за неговите неверојатни крајбрежни рибарски села и градови поставени несигурно на страната на карпата. Патувајте по кривулестите патишта од Салерно до Соренто за да го искористите најдоброто од оваа област – вклучувајќи го и Позитано – и поминете покрај Помпеја и планината Везув пред да го истражите Неапол за сеопфатно патување.

Југот на Франција

Monte Carlo, Monaco – August 15, 2018: Port de Fontvieille aerial view at sunny summer day

Монако е игралиште за туристи и рај за богатите.

Француската ривиера со луксузните одморалишта на плажа и гламурозните градови и села, од Кан до Сен Тропе и Марсеј до Монако, има многу што да се види и направи во оваа раскошна област, затоа започнете го своето патување во независната држава Монако и поминете низ брегот низ Ница, Сен Максим и Тулон пред да застанете  во Марсеј.

Од Бордо до Билбао

Bilbao aerial panoramic view. Bilbao is the largest city in the Basque Country in northern Spain.

Уживајте во кулинарската сцена во Билбао пред да се упатите кон Бијариц за совршена завршна станица.

Ако барате патување во кое се внесуваат некои од најдобрите јадења и вина во Европа, тогаш не можете да погрешите со патувањето од Бордо до Билбао со долг престој во Сан Себастијан за да пробате некои од најдобрите кујни. како што е оценето од Мишелин. Со Бијариц на пат, како и национален парк и многу приморски погледи, ова патување е одлично сеопфатно.

Северен брег 500, Шкотска

Замокот Инвернес со статуа на Флоар Мекдоналд на врвот на ридот во облачен летен ден

Упатете се кон Шкотска за да погледнете некои од најубавите пејзажи преку Северниот брег 500, патека долга 516 милји што почнува и завршува во замокот Инвернес.

Упатете се кон Шкотска за да погледнете некои од најубавите пејзажи преку Северниот брег 500, маршрута долга 516 милји што почнува и завршува во замокот Инвернес. Маршрутата, која беше лансирана во 2015 година, ве води низ северниот брег на земјата и прикажува некои глетки и локации кои го одземаат здивот, вклучувајќи го полуостровот Applecross, Ullapool, Durness и се разбира, самиот Инвернес.

Романтичен пат, Германија

Вирцбург е барокен град кој нуди јужногермански вкус и франконско гостопримство

Секој кој патувал по водните патишта или патишта на Германија ќе знае колку може да биде убав пејзажот на оваа пространа земја, па не е изненадување што постои посветена рута за прикажување на некои од најдобрите елементи. Рутата долга 220 милји, од Вурцбург во северна Баварија до Фусен во близина на австриската граница и во подножјето на Алпите, опфаќа избор на живописни сцени, вклучувајќи замоци од бајките, шуми, планини и средновековни градови со ѕидини.

Посетете го Лисабон, Португалија

Лисабон е неверојатен главен град на Португалија и е еден од најхаризматичните и најживописните градови во Европа

Не можете да одлучите кој од главните градови во Португалија да го посетите? Зошто да не се качите во автомобилот и да се упатите кон Порто и главниот град на земјата Лисабон за да ги вкусите и двете? Уживајте во фантастични билети и посетете го главниот град исполнет со култура пред да се вртите околу брегот со импозантниот Атлантски Океан на запад пред да слетате во Порто за да продолжите со вашата храна и авантура исполнета со забава.

Дивиот Атлантски пат, Ирска

Mullaghmore, Ireland-Jul 31, 2020: Classiebawn Castle in Mullaghmore county Sligo Ireland

Направете патување во прекрасниот замок Класибаун во округот Мулагмор.

Во Ирска се ветуваат драматични пејзажи и нема подобар начин да се погледне во таква глетка како што е Дивиот Атлантски пат. Должина од 1.600 милји, таа е една од најдолгите дефинирани крајбрежни патишта во светот и се протега по западниот брег од полуостровот Инишовен до убавиот град Кинсејл во округот Корк. Од села и градови до антички споменици и чудесни природни убавини, очекувајте ова патување да ги надмине сите очекувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement