Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Создадено со малку фантазија и добро виски: Невообичаена шкотска куќа за ниски гости

Денешната сцена започнува со Лох, но за среќа не вклучува никакви чудовишта. Езерото (Лох) Шин се наоѓа на самиот север на Шкотска. Опкружен со зеленило на природата и малку оддалечен, нема да најдете многу жители на ова место – оние што живеат во близина главно се занимаваат со земјоделство.

Но, некој очигледно одлучи дека ова езеро ќе биде погодно за живеење. Не земјата покрај езерото, туку на самото езерото. Ако некогаш се најдете таму, ќе наидете на необична и слатка глетка на веројатно најмалата колиба што некогаш сте ја виделе. Една соба со два прозорци и прекрасен двор: тоа е т.н. Wee Hoose или Broons Hoose. Hoose значи „куќа“, но ова ќе го олесни замислувањето на нејзиното име со шкотски акцент.

Една легенда вели дека пред 200 години господин познат како Џок Брун решил да изгради куќа на мало парче земја што вири од езерото. Добил дозвола од локален службеник на кого му го предаде своето вредно знаење за производство на виски. Веднаш штом се сместил на езерото, господинот Брун е убиен во необична ловна несреќа, пукајќи си во ногата.

Вистината е нешто поразлична, но очигледно не можело без малку фантазија и виски. Имено, куќата на езерото е изградена неодамна, пред околу 20 години, со цел за забава што се одвивала во блиското село Лаирг Гала. Целата приказна за господинот Браун е измислена од еден од градителите без некоја посебна причина – веројатно за забава.

Како што посетителите почнале да го гледаат ова мало чудо, жителите решиле да се забавуваат до крај – поставиле лажни „едукативни“ табли за куќата за која користеле свои фотографии и измислени приказни. Еден од нив го објасни тоа вака: „живееме во таква доба што сите малку се смееме“.

Не требало многу време за да вилата ја разбуди фантазијата на другите, па денес некои тврдат дека тоа е куќа со чудовишта од езерото Нес. Како и да е, малата приземна куќа со една спална соба е омилена кај околното население кое се грижи и ја обновува секогаш кога ќе им биде потребна, па сигурно ќе ве пречекаат откако ќе одлучите да застанете. А жителите се однесуваат како луѓе, со кои би било забавно да се напиете некоја чаша виски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement