Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Словенечки замок кој „виси“ на карпа висока 123 метри

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези од Словенија и светот…

Замокот Предјама е готска градба изградена во истоименото село недалеку од Постојна. Замокот почнал да се гради во 13 век на остра карпа висока 123 метри, поради што сè уште изгледа како да „виси“ од него.

Нејзината стратешка позиција им овозможи на сопствениците да го видат доаѓањето на непријателот пред да се приближат до портата. Комплицирана мрежа од подводни тунели и скриени коридори сместени под замокот овозможи безбедно бегство.

Замокот Предјама имал многу сопственици, а најпознат бил Еразмо од Предјама, кој го нарекуваат и словенечки Робин Худ затоа што крадел од богатите и им давал на сиромашните.

Замокот стар осумстотини години е претворен во музеј и е отворен за јавноста, а билетот чини околу 820 денари.
Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога можете да ги видите спектакуларните битки на модерните витези од Словенија и светот.

Како денес изгледа средновековен словенечки замок кој изгледа како да виси од карпа, погледнете го Јутјуб видеото под текстот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement