Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сликовница на северот на Италија: Валтелина, рај за велосипедисти, планинари и луѓе кои сакаат добра храна…

Регионот Валтелина во Ломбардија изгледа како сликовница на планини и долини, живописни села и лозја, а се наоѓа североисточно од езерото Комо. Во зима е популарна дестинација за скијачите, во лето има и такви кои сакаат да уживаат во природата, но и храната сервирана на даска.

Регионот Валтелина во Ломбардија изгледа како сликовница на планини и долини, живописни села и лозја, а се наоѓа североисточно од езерото Комо. Во зима е популарна дестинација за скијачите, во лето има и такви кои сакаат да уживаат во природата и храната. Иако таму има неколку градови и села, Валтелина е прекрасна токму поради природата. Помеѓу планинските падини и шумските долини има неколку бањи, како онаа во Бормио. Ако ја погледнете Валтелина на мапата, ќе забележите дека има заоблен U-облик, со Сондриа на дното, Морбења и Кјавена на запад и Тирана и Бормио на исток. Ако тргнете на север, ќе пристигнете во Швајцарија.

Источно од езерото Комо, покрај реката Ада, ќе најдете лозја, кои не недостасуваат ниту околу Сондрион, интересен историски град. Оттаму можете да стигнете до Бернина, планина која е популарна за спортови на отворено во текот на целата година. Популарниот туристички воз за Сен Мориц тргнува од Тирана.

Североисточно од Валтелина се наоѓа Националниот парк Стелвио и познатите скијачки центри Алта Валтелин како Санта Катерина Валфурва, Ливињо, Бормио и Валдидентро. Во лето, скијачите се заменуваат со велосипедисти и планинари. Речиси целата област е пресечена со патеки, од лесни до понапорни искачувања низ карстната област. Добро одржуваните велосипедски патеки Sentiero Valtellina (долга 100 km) и Ciclabile della Valchiavenna (долга 50 km) минуваат низ прекрасен пејзаж, почнувајќи од езерото Комо и следејќи ги реките Аду и Меру на исток и север, соодветно. Маршрутите најчесто ја следат железницата, па ако ви здосади педалата, секогаш можете да скокате во возот. Двете велосипедски патеки се прилично рамни додека не почнете да се оддалечувате од езерото Комо.

Освен природата, вреди да се истражува и храната.

Кујната на Валтелина се разликува од онаа во остатокот од земјата, а за вкусовите и аромите придонесуваат домашните состојки. Животните кои слободно шетаат по зелените пасишта и полиња се одговорни за уникатните сирења и месо, а Валтелина е позната и по одличното вино. Чести се и јадењата од леќата, хранителот на северна Италија, кои се користат во различни рецепти. Путерот, млекото и сушените месни производи се исто така неразделни од гурманската традиција на областа.

Sciatt, специјалитет што го дели името со името на жабата, е едно од традиционалните пржени јадења -топчиња брашно од хељда полнети со сирење кои најчесто се јадат како мезе. Брашното од хељда се користи и за правење пицокери, кратки, но широки тестенини со крем сирење и зеленчук и путер од жалфија. Бресаола, солено и сушено говедско месо кое не може да се произведе никаде на друго место освен во Ломбардија има почесно место на трпезата. По отстранувањето на маснотиите, месото се зачинува со зачини како цимет, морско оревче, лук и бибер, па се посолува и се суши. Ќе го препознаете по изразената црвена боја и примамливата арома. Кравјото сирење Valtellina Casera е гордоста на регионот, па дефинитивно вреди да се проба, било на послужавник или на некое од јадењата на кои им дава ароматични ноти на планински билки. Во секој случај, на северот на Италија нема да останете гладни, ниту жедни за прекрасни пејсажи и капки извонредност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement