Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Следете ги стапките на Чарлс Дарвин и откријте го волшебниот Маурициус

Ако сте расположени за неверојатни авантури, уживате во беспрекорната природа и убавините што таа ги крие сама по себе, самите знаете дека нашата планета има многу опции за вас…

Постои само едно прашање – дали сакате да бидете модерен Робинзон Крусо, кој ќе ужива во осаменоста на островот, со неизбежниот луксуз на модерното време, или сте подготвени метафорички да ги валкате рацете и да се најдете во улога на истражувач кој бил вистински пионер на нашиот свет. На пример, Чарлс Дарвин се смета за првата личност во светот што се искачи на третата највисока планина на Маурициус.

Според наводите, Дарвин го посетил Маурициус за прв пат во 1836 година и воедно првиот човек што се искачил на третата највисока планина на островот. Планината Ле Пус (Le Pouce) е висока 812 метри, така што може да ја освојат и семејствата и паровите. Во новата понуда на Heritage Resorts, можете да ги следите стапките на Чарлс Дарвин во друштво на професионален водич, кој ќе ги открие сите тајни на локалната флора и фауна. Кога ќе стигнете до планинскиот врв, ќе бидете наградени со неверојатен поглед што е неспоредлив. На север ќе видите мали острови како лежат близу Маурициус, додека ако погледнете на запад ќе можете да го видите главниот град Порт Луис.

Ако сте расположени за истражување по вашиот планинарски поход, можете да посетите некои од блиските, помали острови со помош на глисер, а друштвено ќе бидете придружувани од фондацијата Mauritian Wildlife. Ви предлагаме да ја посетите „Ile Aux Aigrettes“, со нивниот природен резерват и изобилство на ендемични животни и растенија. Можете да дознаете сè за Ile de la Passe и нејзината историска и географска улога за време на колонијалниот период или за Ile Aux Fouquets, кој е класифициран како историски споменик, каде што има и светилник што датира од 1864 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement