Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Скриениот бисер од Унгарија: Нереална прекрасна шума која крие многу изненадувања

Lillafured е скриен бисер на Унгарија што локалното население со задоволство ќе го препорача за еднодневно патување или за романтичен викенд одмор. Сместено е во шумите на северна Унгарија, но вреди да посегнете по него.

Имено, ридовите во шумата кријат мал град на езерото Хамори, а посебна атракција е хотелот Палас, кој наликува на замокот од бајките на ренесансата. Отворен е во 1930 година, а покрај импресивниот „chabby chic“ ентериер, привлекува внимание и восхит со висечки градини и тераса посветена на унгарски поети од романтичниот период на националната литература.

Ни тоа не е сè: ако шетате низ дворовиот дворец кои ве води подлабоко во шумата, ќе видите еден од највисоките водопади во Унгарија, три пештери и повеќе бисти посветени на унгарските уметници. Терасите се поделени на различни теми, така што тука се, на пример, Тераса на музика и Тераса на поезија.

А пештера наречена Szent Istav, случајно ја откри – кутре! Имено, се вели дека при прошетка со сопственикот, животинчето паднало во длабока земјена дупка. Лаејќи непрекинато, сигнализирало каде се наоѓа се додека сопственикот не го пронајде, а кога се испостави дека е пештера, првично го доби името: „Кучешка дупка“. За време на Втората светска војна, се користело како засолниште, а денес е уредено за посетители и не мора да се грижите, ниту вие, ниту вашите миленици. Само облечете се топло.

Ако се плашите од пајаци, можеби е подобро да ја прескокнете пештерата Kecske Lyuk – или обратно. Имено, скриената пештера може да се пофали со прекрасна колекција на пајаци кои живеат тука. Секако во пештерата има многу лилјаци, а некогаш била именувана како Козја дупка. Не, овој пат козата не паднала во пештерата, но локалното население ја користеле како природна штала во жешките летни денови.

Одмор во природа достоен за елитата

Lillafured е изграден во 80-тите години на минатиот век како туристичко одморалиште, замислено како место каде социјалниот крем ќе може да ужива во природата и активностите во шумата и езерото.

Езерото Хамори е создадено со спојување на два потока, а во жешките лета ова е совршена освежувачка оаза каде е можно возење со брод (возење половина час чини само 80 денари). Во зима, често се смрзнува до таа мера што похрабрите се осмелуваат да лизгаат и хокеј на мраз.

И стар воз поминува низ шумата околу езерото, што додава романтичен, кинематографски талент на сè. Возењето е прилагодено за туристи кои сакаат панорамски поглед на шумата, фармата со пастрмки и идилично село во близина. Со жичница можете да стигнете до еден од врвовите на блиската планина.

Релаксирачко патување трае околу 20 минути, но ако претпочитате активен одмор, можете да започнете долга прошетка, пешачење или возење велосипед на една од негуваните патеки. На пат дури ќе наидете на мал дрвен киоск кој нуди греено вино, грицки и штрудли!

Во близина има неколку музеи посветени на шумарството, традиционалните занаети и познатиот биолог Херман кој живеел тука и го проучувал природниот свет.

Се чини дека со оглед на обемот на активност овој романтичен викенд лесно може да стане романтична недела…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement