Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сината бајка од Нов Зеланд: Неверојатни атракции на вода каде што можете и да пливате

Сината река и Сините базени се имињата на најголемите природни атракции на Нов Зеланд. Нивните имиња не звучат многу имагинативно, но кога ќе ги погледнете, сфаќате дека едноставно не останува ништо.

Тие се наоѓаат во новозеладскиот Националниот парк „Mount Aspiring“. Каква случајност, ние само се стремиме да го посетиме Нов Зеланд. Секако, овој живописен регион привлекува илјадници туристи годишно. Покрај тоа, многумина ќе потврдат дека овој дел бил едно од најубавите места што ги виделе за време на нивната турнеја на островот.

Сината бајка

Сината река е мала река која тече низ т.н. Јужен остров на Нов Зеланд. Нејзиното име не е „сам’ так “. Тоа е навистина една од најсините реки што ќе ја видите, а нејзините сини нијанси се само дополнително обележани за разлика од белите карпи и зелената средина. Во играта на светлината, водата и камењата, се создава оваа прекрасна боја.

Работи по целата должина на националниот парк „Mount Aspiring“, а непосредно пред да се предаде на големата река Макарори, минува низ тесна клисура.

Овој дел е познат како „Blue Pools“ или т.н. Сини Базени. Звучи недостапно, но не грижете се – не мора да пливате до нив. Ќе имате многу подобар поглед од пешачката патека што води од локалниот пат до мостот преку реката. Патеката е лесна, а одењето трае само половина час во една насока. Колку мала цена да се плати за тој неверојатен поглед!

Говорејќи за пливање… Дали е дозволено да се плива во Сините базени? Одговорот може да ве изненади со оглед на чистиот „look“ на целото место, но може. Главната фора е дека водата е прилично студена, па многумина ќе се откажат од идејата, но ако се осмелите, знајте дека за ваша лична безбедност треба да се држите до базенот и да не одите понатаму.

Реално, зарем тоа не е само по себе и повеќе од доволно? Покрај тоа, можете дури и да скокнете од мостот во базените, што го прават многу ентузијасти (веројатно се додека не сфатат колку е ладна водата, но тогаш е доцна, хах).

Ние би ја хранеле душата со самиот поглед од мостот или одмарајќи се на малата камена плажа покрај неа. Ааах…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Дајте му на вашиот урбан изглед летен шмек! Костимите за капење се несомнено најважната точка на летото. Иако е неопходно парче облека за нашиот...

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Advertisement