Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Симбол на толеранција: спектакуларен комплекс од пештери и храмови издлабени во камен…

Прошетката низ комплексот едноставно воодушевува со мноштво детали, врежани споменици и орнаменти, храмови и столбови полни со симболи.

Спектакуларен комплекс со повеќе од сто пештери го најде својот пат од Индија до списокот на светско наследство на УНЕСКО – а кога ќе го видите, веднаш ќе разберете зошто. Нејзиното име е пештерата Елора и се наоѓа на западната страна на Индија.

Тоа е еден од најголемите пештерски комплекси во кои се изградени хинду храмови во карпите. Се проценува дека биле изградени меѓу 600 и 1000 година, а денес 34 пештери се отворени за јавноста. Меѓу нив има 17 хинду и 12 будистички пештери – сите подигнати една до друга за да го симболизираат духот на толеранција и религиозна хармонија што ја старее Индија.

Една од најпознатите пештери е т.н. Пештерата бр. 16, во која се наоѓа најголемата единечна монолитна карпа во светот, споменик во облик на кочија посветен на богот Шива. Прошетката низ комплексот едноставно воодушевува со мноштво детали, врежани споменици и орнаменти, храмови и столбови полни со симболи.

Најраните пештери, односно храмови, биле врежани за време на династиите Траикутака и Вакатака, додека будистичките пештери биле украсени за време на владеењето на династијата Чалукија. И денес ова место е важна дестинација за аџилак за Хиндусите и Будистите кои доаѓаат од различни делови на Индија и светот.

Со речиси 2 километри пешачење низ овие неверојатни лавиринти кои ве чекаат, веруваме дека патувањето ќе се исплати.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement