Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сибирски пат на свилата: Рускиот пат што ја доби титулата еден од најубавите во светот

Тие го нарекуваат Сибирски пат на свилата, најубавиот пат во Сибир, но и најубав пат на светот. Зависи кого ќе прашате, но никој не е рамнодушен.

Автопатот Chuysky Trakt или Chuya е долг скоро илјада километри и се протега од градот Новосибирск сè до руската граница со Монголија.

Изградбата на патот започна во почетокот на 20 век, но следуваа војни и револуции – сè на сè, полни раце работа. Изградбата неколкупати е прекината, а патот на крајот го завршија затворениците од гулагот во 30-тите години на минатиот век.

Иако беше официјално изграден во средината на 20 век, неговиот пат е оштетуван во текот на годините од непосакувани Руси. Се верува дека уште во 3000 година п.н.е., сибирските патници поминале тука со камп приколки на пат кон Азија, а во времето на Џингис Кан, монголските трупи марширале овде.

Имајќи го предвид погоре наведеното, се смета за еден од најстарите руски патишта. Тоа е опасен и долг пат кои некои никогаш не би го завршиле. Денес, овој асфалтиран пат сè уште е безбеден, на чии делови е можно да се видат остатоците од античкото минато. Антички остатоци, мистериозни надгробни споменици и напуштени градби се расфрлани на страна од патот.

Доволно е да наброите само неколку сцени што ве очекуваат на патот, за да ви стане јасно зошто National Geographic некогаш го вклучи во списокот на 10-те најубави патишта во светот.

Патот ја следи сибирската река Об, која е една од најдолгите реки во светот со должина од 3.700 километри. Потоа поминува низ јужните руски степи и се искачува на висина од 2.000 метри по патиштата на планините Алтај. Од мали села до чисти природни простори.

Ќе ви требаат 4 дена да го поминете во едно движење. Секако, со автомобил. Но, тоа не спречува многу велосипедисти да се спуштат во авантура која ќе ја паметат цел живот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Кетрин Зета-Џонс и Мајкл Даглас имаа чест да ја доделат една од најпрестижните награди на 78-от Златен глобус – онаа за најдобар драмски филм....

Green Tea

Сувото овошје е една од најконтроверзните намирници. Не само потрошувачите, туку и нутриционистите сè уште не можат да се согласат едни со други: дали...

Fine Living

Која е тајната на долготрајните и успешни бизниси? Очигледно, семејството што управува со хотелот Nishiyama Onsen Keiunkan во Кјото го знае одговорот на тоа…...

Fool Moon

Џејн Фонда ја доби наградата за животно дело на Сесил Б. Демил на Златните глобуси годинава. Тоа е една од најпрестижните награди во Холивуд,...

Advertisement